لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۹

تئو آنگلوپولوس، فیلمساز صاحب سبک یونانی درگذشت


تئو آنگلوپولوس، به خاطر فیلم «ابدیت و یک روز»، در جشنواره فیلم کن ۱۹۹۸ برنده نخل طلا شد.
تئو آنگلوپولوس، به خاطر فیلم «ابدیت و یک روز»، در جشنواره فیلم کن ۱۹۹۸ برنده نخل طلا شد.

تئو آنگلوپولوس، فیلمساز سرشناس یونانی و برنده چندین جایزه معتبر سینمایی شب گذشته در سن ۷۶ سالگی بر اثر تصادف جاده ای در نزدیکی شهر بندری پیرائوس در نزدیکی آتن درگذشت.

آنگلوپولوس در حال کار برروی فیلم جدیدش «دریای دیگر» بود که هنگام عبور از عرض یک جاده شلوغ، با یک موتورسیکلت تصادف کرد و در ناحیه سر، دچار آسیب جدی شد. او کمی بعد در بیمارستان درگذشت.

«دریای دیگر»، با بازی تونی سرویلو ستاره سینمای ایتالیا، قرار بود که درباره تلاطم های سیاسی و اقتصادی اخیر در یونان باشد. پیش از این در سال 2008، آقای آنگلوپولوس فیلم غبار زمان را ساخته بود.

تئو آنگلوپولوس، در سال ۱۹۷۵ با فیلم «مسافران سیار» به شهرت جهانی رسید. این فیلم در زمان حاکمیت نظامی بر یونان ساخته شد اما پس از پایان این دوره به نمایش درآمد. در این فیلم سه ساعت و نیمی، تلاش می شود تا مشکلات استقرار دموکراسی در یونان از طریق داستان یک گروه بازیگری بیان شود که در روایت خود از ساختار افسانه ای کلاسیک بهره می جویند.

شاید بهترین فیلم او «نگاه خیره اولیس» باشد که در سال ۱۹۹۵ ساخته شد و جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره کن را برای آنگلوپولوس به ارمغان آورد. آنگلوپولوس از این که آن سال از گرفتن نخل طلای کن بازماند، سرخورده شده بود. نخل طلای کن در سال ۹۵ میلادی به فیلم «زیرزمین» ساخته امیر کوستاریتسا تعلق گرفت.

تئودوروس آنگلوپولوس، فیلمساز صاحب سبک یونانی به سال ۱۹۳۶ در آتن به دنیا آمد. او در دانشگاه آتن در رشته حقوق تحصیل کرد و پس از خدمت سربازی به دانشگاه سوربن در پاریس رفت اما برای آن که در رشته سینما تحصیل کند، تحصیل در سوربن را ناتمام رها کرد. پس از بازگشت به یونان، آنگلوپولوس برای مدتی به عنوان رونامه نگار، نقد سینما نوشت و پس از کودتای ۱۹۶۷ در یونان که سرآغاز حاکمیت نظامیان، موسوم به حاکمیت کلنل ها بود، فیلمسازی را آغاز کرد و پس از چند سال فعالیت سینمایی در سال ۱۹۷۸ عضوی از هیات داوران بیست و هشتمین جشنواره فیلم برلین شد.

تئو آنگلوپولوس، سبک مخصوص خود را در آثارش پدید آورد که عمدتا با ریتم کند و صحنه های آرام و خیالگونه شناخته می شود.

XS
SM
MD
LG