لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

سه روز آینده، تازه ترین فیلم ماجراجویانه هالیوود با شرکت «راسل کرو»


سه روز آینده، تازه ترین فیلم ماجراجویانه هالیوود با شرکت «راسل کرو»
سه روز آینده، تازه ترین فیلم ماجراجویانه هالیوود با شرکت «راسل کرو»

راسل کرو، بازیگر استرالیائی الاصل و «الیزابت بنکز» ستاره تازه نفس هالیوود در فیلم پرماجرای تازه ای با موضوع اتهام به قتل و فرار از زندان هم بازی شده اند. این فیلم که در آخر هفته گذشته فروشی برخلاف انتظار و کم تر از ٦ میلیون دلار داشته است نسخه آمریکایی فیلم فرانسوی «پور ال» Pour Elle است که در سال ٢٠٠٨ برروی پرده سینماهای اروپا و جهان آمد و فیلم بسیار موفقی بود. این فیلم که عنوان انگلیسی آن «هرچیزی به خاطر او» ترجمه می شود ب توسط نویسنده و کارگردان برنده اسکار، پل هگیز کارگردانی شده که نام «سه روز آینده» The Next Three Days را برای آن انتخاب کرده است.

فیلم درباره یک استاد دانشگاه است که تصمیم می گیرد همسرش را که به عقیده او بی گناه است را از زندان فراری دهد. پرفسور جان (با بازی راسل کرو) هنگامی که پلیس درحضور فرزند خردسالشان به دست های همسرش لارا(الیزابت بنکز) دستبند می زند و او را با خود می برد با حالت شوک و ناباوری به این وقایع نگاه می کند. لارا متهم به کشتن رئیس خود شده است. هرچند شواهدی مبنی براین اتهامات به دست نیامده، با این همه دادگاه «لارا» را محکوم به زندان ابد می کند. جان که به هیچ عنوان نمی تواند این اتهام را در مورد «لارا» باور کند از طرق قانونی به هر دری می زند تا او را نجات دهد اما تلاش های او بی فایده می ماند.

در حالی که فقط سه روز به انتقال «لارا» از یک زندان محلی به زندانی دور از دسترس و به شدت تحت حفاظت باقی مانده است، جان تصمیم می گیرد او را فرار دهد و حتی اگر لازم شد به همراه اعضای خانواده اش بقیه عمر خود را در حال فرار بگذرانند.

لورا:«چرا می خواهی این کار را بکنی؟»

جان:«چون چاره دیگری برایمان نگذاشته اند.»

راسل کرو به این موضوع اینگونه اشاره می کند:«نمی دانم شاید این مرد بطور عجیب و غریبی به زنش باور دارد و می داند که او بی گناه است. همین مسئله انگیزه ای می شود که او برود دست به تحقیقاتی بزند و ببیند باید چکار کند و چگونه با این مسئله کنار بیاید. بعدهم وقتی با بن بست های گوناگون روبرو میشه تنها چیزی که او را سرپا نگه می دارد همان سماجت و پشتکارشه.»

راسل کرو در ادامه می گوید:«یکی دیگر از چیزهایی که من در مورد این فیلم دوست دارم این است که شما می بینید که این مرد چگونه به صورتی خیلی روشنفکرانه پروسه تحقیقات در مورد فرار دادن لارا را می گذراند. بعضی وقت ها او از بعضی چیزهایی استفاده می کند که تماشاگرمی فهمد او واقعا و دقیقا روی این مسائل مطالعه کرده است. تمام نقشه های این مرد به صورت چند لایه ای و با دقت طرح شده اند. همین مسئله هم باعث شده که آخر فیلم خیلی پرانرژی تمام بشه. در واقع شاید بشود گفت که پروفسور جان طرح خود را جوری پیاده می کند که انگار درحال نوشتن یک تزپایان نامه تحصیلی است. با همان دقت.»

کارگردان فیلم «پل هیگز» در این باره می گوید:«من خودم دائم روی اینترنت در حال جستجو و تحقیق هستم. برای همین هم فکر کردم خوب اگر من جای پروفسور بودم چطوری زنم را از زندان نجات می دادم؟ بعد رفتم سراغ اینترنت و همین سئوال را در آن نوشتم و همه چیزهایی که در فیلم می بینید دقیقا همان پروسه ای است که خود من گذراندم. هرچه هم در فیلم می بینید همان چیزهایی است که من همان روز اول توی اینترنت پیدا کردم. مثلا این که از وقتی که شما به پلیس خبر فرار زندانی را می دهید تا زمانی که راه های خروجی شهر تحت کنترل قرار بگیرد فقط ١٥ دقیقه وقت لازم است. در مدتی کم تر از٣٥ دقیقه نیروهای انتظامی و پلیس می توانند کل بزرگراه ها و خیابان های اصلی را تحت کنترل قرار دهند و در اینجاست که این سئوال پیش می آید که اگر نتوانیم در این مدت زمان کوتاه از شهر خارج بشیم چطور میشه؟ آیا مجبور به تسلیم خواهیم شد؟ آیا آن ها به سوی ما تیراندازی خواهند کرد؟

کسانی که فیلم های «گلادیاتور» و «رابین هود» را دیده اند به «راسل کرو» به چشم یک ابر قهرمان فناناپذیر نگاه می کنند اما به عقیده کارگردان فیلم «سه روز آینده» راسل کرو بازیگری است که برای ایفای نقش های پیچیده قهرمانان متفکرساخته شده است. او اصولا خوب می داند چگونه به زیبایی هرنقشی را بازی کند. اما در این فیلم شما تمام آن تصوراتی که از کرو داشته اید را دور می اندازید و فکر می کنید آیا او واقعا می تواند از عهده این کار مشکل یعنی فرار دادن زنش از زندان بر بیاید؟ و دقیقا به همین دلیل است که من تصمیم گرفتم از راسل کرو در نقش اول این فیلم استفاده کنم.»

«هگیز» کارگردان فیلم «سه روز آینده» در مورد انتخاب «الیزابت بنکز» در نقش «لارا» زنی که به زندان افتاده می گوید:«در اینجا مسئله مردی که عاشقانه زنش را دوست دارد و می خواهد او را نجات بدهد مطرح نیست. در اینجا همه زندگی این مرد دستخوش تغییر و تحول شده است و باید بهای گرانی را هم بپردازد.»

الیزابت بنکز که خود به تازگی مادر شده است می گوید:«این فقط یک داستان عاشقانه نیست بلکه ما با مردی روبرو هستیم که ناگهان زنش را از او دور کرده اند و یک بچه بی مادر درمقابلش قرار گرفته و حالا باید راهی پیدا کند که این مادر و پسر یکبار دیگر به هم برسند.»

در طول فیلم «سه روز آینده»، جان هرگز بی گناهی «لارا» را مورد سئوال قرار نمی دهد. کارگردان این مسئله را بر عهده تماشاگر گذاشته است که در مورد «لارا» در ذهن خود قضاوت کنند. او می گوید:«این مسئله به ذات طبیعی افراد باز می گردد که اصولا آیا به یک نفر اطمینان دارند و او را باور می کنند یا نه؟ شخصیت جان در این فیلم کاملا باورکرده است که زنش بی گناه است. شما ممکن است به این مسئله نگاه کنید و بگویید «این بابا عقلش را از دست داده» چرا که همه و همه از جمله وکیل مدافع لارا پس از مرور شواهد و قضایا می گویند او گناهکار است. بنا براین ما فکر کردیم بهترین کار این است که قضاوت نهایی را بر عهده تماشاگر بگذاریم.»

لیام نسان یکی دیگر از بازیگران فیلم « سه روز آینده» است که نقش متخصص فرار از زندان را بازی می کند. صحنه های این فیلم تماما در شهر پیتزبورگ در ایالت پنسیلوانیا فیلمبرداری شده است.

XS
SM
MD
LG