لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

درفیلم «مشت زن»، مشکلات خانوادگی بر رویاها غلبه می کند


درفیلم «مشت زن»، مشکلات خانوادگی بر رویاها غلبه می کند
درفیلم «مشت زن»، مشکلات خانوادگی بر رویاها غلبه می کند

شواهد از هم اکنون نشان می دهد که احتمال زیادی برای نامزدی جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش اول و بازیگر نقش مکمل مرد سال برای «مارک والبرگ» و «کریستیان بیل»، بازیگران فیلم «مشت زن» وجود دارد. بازیگران هنرمندی که در تازه ترین اثر سینمایی «دیوید او راسل» کارگردان موفق هالیوود توانسته اند بازی های درخشانی عرضه کنند.

داستان «مشت زن» ازیک محله متوسط در شهر بوستون آغاز می شود.«دیکی اکلاند» و برادر ناتنی اش «میکی وارد» در اواخر دهه ٨٠ میلادی از قهرمان های محله «لوئل» ماساچوست به شمار می رفتند.

«دیکی» که در محله قدیمی خود به نام «گل سرسبد لوئل» شناخته می شد، از یک دوران کوتاه موفقیت آمیز در ورزش بوکس برخوردار شد. اما اعتیاد به مواد مخدر در نهایت او را از دورخارج کرد. اما چندی بعد «میکی» برادر کوچکتر با راهنمایی های «دیکی» به عنوان یک مربی ، به عنوان یک مشت زن مستعد قدم به صحنه بوکس می گذارد و توجه همه را به خود جلب می کند. اما به نظر می رسد هربارکه «میکی» به مرحله رقابت ها یا مسابقه می رسد، رقیبی ناجور و بی توازن در مقابلش قرار می گیرد و درنهایت منجر به باخت او می شود:«نگاه کن دیکی، این یکی هم اقلا بیست پوند از من سنگین تره.» برادر مربی اش در پاسخ می گوید:«اگر با او مسابقه ندهی هیچکدام از ما حقوق نمی گیریم.»

«میکی» سرخورده و کوفته از مشت های رقیبی قوی هیکل به تشویق دوست دخترخود «شارلین» تصمیم می گیرد در مقابل برادرش «دیکی» بایستاد و از انجام مسابقه مشت زنی بعدی خودداری کند: « دیگه مسابقه نمیدم. از اینهمه سرخوردگی خسته شدم. اصلا من مشت بازی را بکلی کنار می گذارم.»

اما «میکی» یک بار دیگرفرصتی می یابد تا به ورزش مورد علاقه اش ادامه بدهد با این شرط که «خانواده او برادر و مادرش درکارهایش دخالتی نداشته باشند.» درنهایت «میکی» به آرزوی دیرینه خود دست می یابد اما نه پیش از آن که از برادر دلشکسته اش «دیکی» طلب بخشش کند.

مارک والبرگ بازیگر نقش «میکی وارد» خود در محله ای شبیه به محل زندگی دو برادر و دوشخصیت اصلی فیلم (میکی و دیکی) در ماساچوست بزرگ شده است. او از همان ابتدا می دانست که از روی داستان زندگی این دو می شود فیلم خوبی ساخت. اما «مارک والبرگ» برای ساختن این فیلم هم مجبور بود به جنگ استودیوها برود و هم اینکه برای ایفای نقش «میکی» مشت زنی بیاموزد:«من به میکی، دیکی، آلیس و شارلین قول داده بودم که این فیلم را می سازم. در ابتدابه نظرمی آمد که این یک داستان فوق العاده مناسبی برای یک فیلم باشد. فیلمی با یک سوژه کاملا متفاوت و تازه درباره دنیایی که اغلب مردم معمولی کوچکترین اطلاعاتی درباره آن ندارند. اما همه چیز به همین سادگی پیش نرفت و من مجبورشدم به شیوه خود «میکی» برای ساخته شدن این فیلم بجنگم و مثل او آنقدرپایداری کنم تا بالاخره به آرزویم برسم. یعنی من هم مثل او چاره ای جز تلاش و پشتکار نداشتم. آنقدر ادامه دادم تا بالاخره فیلم ساخته شد.»

«ایمی آدامز» نقش «شارلین» دوست دختر «میکی» را در فیلم مشت زن برعهده دارد:«من به شدت تحت تاثیرشخصیت شارلین قرار گرفتم. او زنی است از خود گذشته که می کوشد شرایط زندگی مردی که دوست دارد را بهتر کند. در زندگی واقعی هم او نمی خواهد توجه کسی را به خودش جلب کند بلکه او فقط خوشحال است که بتواند حامی میکی باشد.»

کریسیتان بیل نقش «دیکی» مربی و برادر معتاد «میکی» را در فیلم بازی می کند. شخصیتی که پیش از آنکه بتواند کمکی واقعی به برادرش باشد باید بتواند با مسئله اعتیادی که هر روز بیشتر از پیش او را به مرز نابودی می کشاند کنار بیاید.

کریستیان بیل می گوید:«من فکر می کنم شخصیت «دیکی» در آغاز یک نیروی برانگیزنده و غیرقابل انکار برای برادر کوچکترش است اما بعدها تبدیل به شخصی گیج کننده و آزار دهنده می شود. اما چون این خانواده به شدت به هم نزدیک هستند ناچار «میکی» به برادرش وفادار می ماند و حتی در بدترین و غیرقابل تحمل ترین شرایط هم هرچه «دیکی» از او می خواهد انجام می دهد. من فکر می کنم این فیلم درباره این رابطه عمیق و بسیار زیبا بین این دوبرادراست و بدون آن هرگز نمی توانست وجود داشته باشد.»

«میکی وارد» واقعی بالاخره توانست در سال ٢٠٠٠ عنوان قهرمانی «آی بی اف» را از آن خود سازد اما در سال ٢٠٠٣ برای همیشه از ورزش بوکس کنار گرفت.

XS
SM
MD
LG