لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۳

فیلم «بدل شیطان»، نگاهی به زندگی شرارت بار پسر صدام حسین


فیلم «بدل شیطان»، نگاهی به زندگی شرارت بار پسر صدام حسین
فیلم «بدل شیطان»، نگاهی به زندگی شرارت بار پسر صدام حسین

نمایش فیلمی به نام «بدل شیطان» The Devil's Double که نگاهی است به حکومت صدام حسین و به ویژه زندگی و فعالیت های پسر شرور او «عدی» که به خاطرجنبه های منفی شخصیتی و بی رحمی هایش درسراسر عراق مشهور بود از امروز (٢٩ جولای) در آمریکای شمالی آغاز می شود.

در فیلم «بدل شیطان»، که منتقدین آن را «شک آور»، «باورنکردنی» و نسخه بدل «صورت زخمی» Scarface فیلمی درباره یک دلال مواد مخدر کوبایی تبار در فلوریدا با شرکت «آل پاچینو» خوانده اند، دومنیک کوپر، بازیگر جوان بریتانیایی در دونقش «عدی» پسر صدام حسین و نقش «لطیف یحیی» یکی از نزدیکان صدام حسین ایفای نقش کرده است.

فیلم که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است، به دوران ١٩٨٧ در عراق بازمی گردد و وقایع آن از زندگینامه «لطیف یحیی» برداشته شده است. «یحیی» یک افسر ارتش عراق بود که به خاطر شباهت ظاهری با «عدی»، به دستور صدام، در مواقعی که اودی نمی توانست در جایی حاضر شود، به عنوان بدل او در اماکن مختلف حاضر می شد.

«عدی» دربسیاری از مواقع به اندازه ای مشروب خورده و مست بود که نمی توانست در جلسات رسمی و یا مراسم مختلف دولتی حاضر شود.

دومنیک کوپر بازیگر دونقش اصلی فیلم «بدل شیطان» می گوید:«داستان فیلم به سرعت تحول پیدا می کنه. صحنه های خشونت باری که در فیلم می بینید همگی واقعیت داشته و نشون دهنده حکومتی مستبد و ظالم است که موجب ترس ، وحشت و بدبختی بسیاری از مردم به خصوص فقرا و زیردستان شده بود. حکومتی که بلا استثناء زندگی همه مردم عراق رو تهدید می کرد.»

فیلم «بدل شیطان» روایتی است از رابطه «عدی» پسر رهبردیکتاتور عراقی صدام حسین با کشورش. رابطه ای سرشار از خشونت، بی بندوباری جنسی و بدرفتاری با اطرافیان. بازیگر فرانسوی «لودوین سگنیر» در این فیلم نقش معشوقه عدی، «سراب» را بازی می کند. «سراب» تنها یکی از ده ها زنی است که دردست «عدی» اسیر اند. زنی که در نهایت به «لطیف» پناه می آورد تا برای فرار و خلاصی از دست «عدی» به او کمک کند.

«لی تاماهوری» کارگردانی فیلم «بدل شیطان» را برعهده داشته است و در ساختن این فیلم از شیوه های مدرن و قدیمی فیلمسازی بهره گرفته است تا بتواند به بهترین نحو«کوپر» را در دونقش «عدی» و «لطیف» بگنجاند.

تجربه بازی در دو نقش متفاوت برای «دومنیک کوپر» یک تجربه منحصر به فرد و یک پروسه کاملا خلاقه بوده است:«من درطول فیلمبرداری این فرصت رو داشتم تا ایده های خودم رو مطرح و به این صورت به جنبه های خلاقه فیلم کمک کنم. من درس های زیادی در طول مدت فیلمبرداری از این تجربه سینمایی آموختم. این که چگونه مولفه های مختلف و به ظاهر بی ربط به یکدیگر در کنار هم جمع شده و در نهایت به یک فیلم سینمایی تبدیل می شوند. بعضی مواقع کار برام یک کمی پیچیده بود چون بازی در دو نقش متفاوت در یک فیلم کار چندان ساده ای نست.»

دومنیک کوپر در پاسخ به این سئوال که آیا انتظار آن را دارد که با ایفای این دونقش و نقدهای مثبتی که از فیلم نوشته شده به نامزدی جایزه اسکار برسد می گوید هنوز برای چنین قضاوت هایی خیلی زود است و خوشحال است که دیگران از تماشای فیلم لذت برده اند: «خوشحالم که از فیلم خیلی خوب استقبال شده. بهترین چیزی که در اینمورد شنیدم این بود که دیگران به سختی تشخیص می دادند که من هم زمان در دونقش بازی کرده ام. این نشون می ده که من تونسته ام نقشم رو بخوبی بازی کنم.

XS
SM
MD
LG