لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۳

بزرگداشت اکبر رادی، نمایشنامه نویس برجسته ایرانی در خانه هنرمندان برگزار شد


بزرگداشت اکبر رادی، نمایشنامه نویس برجسته ایرانی در خانه هنرمندان برگزار شد
بزرگداشت اکبر رادی، نمایشنامه نویس برجسته ایرانی در خانه هنرمندان برگزار شد

به همت خانه تئاتر ایران بزرگداشت اکبر رادی، نمایشنامه نویس و کارورز برجسته نمایش در ایران، روز جمعه در تالار بتهوون خانه هنرمندان برگزار شد. در این بزرگداشت که با زادروز اکبر رادی همزمان شده بود، افزون بر آن که دوستان و همکاران رادی درباره تاثیرات او در نمایش ایران سخن گفتند، جوایز بنیاد اکبر رادی به هنرمندان و کارورزان نیز اهدا شد و همچنین قطب‌الدین صادقی، کارگردان برجسته نمایش و داور مسابقه مقاله نویسی بنیاد اکبر رادی مورد ستایش قرار گرفت.

در آغاز این برنامه تصاویری از اجرای نمایش «شب روز سنگفرش خیس» نوشته اکبر رادی پخش شد. پس از آن ایرج راد و فرهاد آییش، نقش آفرینان این نمایش، این بار پس سال‌ها، بعد از آن نقش آفرینی‌ها، روی صحنه تالار بتهوون حاضر شدند. ایرج راد، بازیگر و مدیرعامل خانه تئاتر ایفای نقش در پنج نمایش از آثار زنده‌یاد رادی را افتخار خود دانست و گفت: «این آثار که اجرا شدند بسیار برای من ارزشمند هستند. رادی از هنرمندانی ارزشمند است که در تئاتر مملکت جاودان خواهد بود.»

ایرج راد از نمایش‌های «افول» به کارگردانی علی نصیریان،‌ «لبخند با شکوه آقای گیل» به کارگردانی رکن‌الدین خسروی و نمایش‌های «آمیز قلمدون»، «شب روی سنگفرش خیس» و «باغ شب‌نمای ما» به کارگردانی هادی مرزبان یاد کرد و گفت: «رادی همواره در فرهنگ ما حضور دارد و در جای جای هنر نمایش مملکت زنده است. هر جا که اثری فاخر و با ارزش به صحنه می‌رود و حرفی برای گفتن دارد و شخصیت‌هایش برای ما ملموس هستند، اکبر رادی حضور دارد.»

مدیرعامل خانه تئاتر ایران بر فرهنگ سازی آثار نمایشی اکبر رادی اشاره کرده، افزود: «در جای جای هنر نمایش این مملکت و درهر جا که اثری به روی صحنه می‌رود که شخصیت‌هایش برای ما ملموس و ارزشمند هستند، حضور او را می‌توان احساس کرد. یادش گرامی و روانش شاد.»

فرهاد آئیش از کاروزران برجسته نمایش نیز گفت: «با دیدن نمایشی که پخش شد، خاطرات آن زمان را در کنار ایرج‌راد به یاد آورم، خاطره رادی که به خاطر حضور او در آن تئاتر احساس امنیت می‌کردیم.»

«حمیده بانو عنقا» همسر رادی نیز در این مراسم گفت: «من تنها یک مسئولیت می‌شناسم و آن مسئولیت قلم است، اگر قلم منش داشته باشد، در فطرت آن مغناطیسی به سوی عدالت نهاده شده که سرانجام قلم زن بی‌عصمت را انگشت‌نما می‌کند.»

XS
SM
MD
LG