لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

پخش اینترنتی نمایش «مهره سرخ»؛ تلفیقی از سنت‌های ایران باستان و هنر نوین


نمایش «مهره سرخ»
نمایش «مهره سرخ»

جشنواره فرهنگی و هنری تیرگان در تورنتو کانادا، نمایش تحسین ‌شده «مهره سرخ» را به صورت اینترنتی پخش می‌کند.

این نمایش مجازی از اول اکتبر به مدت یک ماه و به صورت رایگان از طریق تارنمای سازمان تیرگان در دسترس علاقمندان است.

مهره سرخ، اثری چند رسانه‌ای است با آمیزه‌ای از رقص، موسیقی و انیمیشن که تلفیقی از سنت های ایران باستان و هنر نوین محسوب می‌شود.

شاهرخ یادگاری، آهنگساز و کارگردان، این نمایش را با همکاری شاهرخ مشکین قلم، طراح رقص، بر اساس شاهنامه فردوسی، و «مهره سرخ» آخرین اثر سیاوش کسرایی تهیه کرده است.

مهره سرخ با تفسیری معاصر از اساطیر فردوسی و کسرایی روایتی از انقلاب ۱۳۵۷ ایران است.

گردآفرید، افشین مفید، آیدا ساکی، و میریم پرتز هنرمندانی هستند که در این نمایش حضور دارند؛ شاهرخ مشکین قلم نیز در نقش سهراب بازی می‌کند.

نمایش «مهره سرخ»
نمایش «مهره سرخ»

مهره سرخ در سال ۲۰۱۵ در شهرهای سن‌دیگو، لس آنجلس، و جشنواره تیرگان تورنتو به روی صحنه رفت که با استقبال مناسبی از سوی تماشاگران همراه شد. بخش فارسی صدای آمریکا نیز ضمن گفت‌وگو با هنرمندان و دست‌اندرکاران، اجراهای مختلف این نمایش را پوشش داد.

از اجرای مهره سرخ در تالار «رویس هال» لس آنجلس به صورت حرفه‌ای فیلمبرداری شده که به صورت لوح فشرده یا دی‌وی‌دی منتشر شده است.

پخش مجازی این اثر، موقعیتی برای دوستداران فرهنگ و هنر ایران در سراسر جهان است تا مهره سرخ را به صورت اینترتی تماشا کنند.

شاهرخ یادگاری، آهنگساز و کارگردان، در گفت‌وگو با بهنود مکری از صدای آمریکا می‌گوید: «هدف از پخش دیجیتال مهره سرخ، در دسترس گذاشتن بیشتر نمایش برای بینندگان است. بسیاری از علاقمندان خواستار دیدن این کار بودند و بالاخره فرصت شد که این اثر را با کیفیت بالای تصویر و صدا تهیه کنیم و در اختیار بینندگان بگذاریم.»

او در ادامه می‌افزاید: «دیدن این کار به شکل ویدئو اجازه می‌دهد که بینندگان حالت‌ها و احساسات رقصندگان و بازیگران را دقیق‌تر از نزدیک، و شاید چند بار تجربه کنند و با نمایش چه از نظر هنری-ادبی و چه از نظر سیاسی-اجتماعی نزدیکتر شوند.»

شاهرخ یادگاری
شاهرخ یادگاری

سازمان تیرگان نیز با ارسال پیامی نوشتاری به صدای آمریکا درباره نمایش اینترنتی مهره سرخ اعلام کرد: «ما ایرانیان وارث تمدن و فرهنگی چند هزار ساله هستیم. اگر بخواهیم از این میراث فرهنگی برای درست کردن دنیایی بهتر استفاده کنیم، می بایست آن را بروز درآورده و اجزایش را به مرور تصفیه و باز تعریف کنیم. وظیفه این کار هم به دوش هنرمندان، نویسندگان، اساتید فن، و به طور کلی اندیشمندان ایرانی است که با تحقیق در مورد آنچه از گذشته به ما رسیده و تلفیق آن با دانش روز، اجزای مختلف فرهنگ و تمدن ایرانی را بروز درآورده و از نو تعریف کنند.»

این سازمان در ادامه می‌‌افزاید که مهره سرخ بر اساس آخرین سروده سیاوش کسرایی، که خود برگرفته از داستان رستم و سهراب شاهنامه فردوسی است، برای وصف حال امروز تهیه شده و شاهرخ یادگاری با تلفیق رقص، موسیقی، انیمیشن و استفاده از تکنولوژی مدرن نور و صدا آن را به زیبایی روی صحنه برده است.

نمایش «مهره سرخ»
نمایش «مهره سرخ»

به همین مناسبت برنامه‌ مجازی ویژه ای نیز یکشنبه دهم اکتبر، ساعت دو بعدازظهر ‌به وقت لس آنجلس، از تارنمای سازمان تیرگان پخش خواهد شد.

شاهرخ یادگاری درباره این‌ برنامه می‌گوید: «این میزگرد، ده روز پس از آغاز پخش اینترنتی مهره سرخ برگزار می‌شود تا بینندگان فرصت تماشای این نمایش را داشته باشند، و بتوانند پرسش‌های خود را مطرح کنند. در این برنامه از جنبه‌های مختلفی به ویژگی‌های این نمایش می‌پردازیم و نکاتی مطرح می‌شود که بدون شک برای هنردوستان جالب خواهد بود. مدیریت برنامه بر عهده پیتر سلرز، از کارگردان‌های سرشناس تئاتر دنیا، است که آشنایی زیادی با شاهنامه و اسطوره‌های ایرانی دارد.»

در این برنامه شاهرخ یادگاری، شاهرخ مشکین قلم، گردآفرید، و احمد کریمی حکاک پژوهشگر ایرانی شرکت دارند و در میزگردی با اجرای پیتر سلرز ،کارگردان آمریکایی تئاتر، به پرسش‌های علاقمندان پاسخ می‌دهند.

XS
SM
MD
LG