لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

پشت دیوارهای کاخ سفید


در فهرستی از کتابهای تازه منتشر شده جستجو می کردم که کتابی توجهم را جلب کرد:

The Residence: Inside the Private World of the White House
By: Kate Andersen Brower

اقامتگاه / دنیای پنهان کاخ سفید

نوشته کیت آندرسون براور

کتابی که از رازهای پشت دیوارهای اقامتگاه رئیس جمهور آمریکا پرده برداشته.

از دعواهای زناشویی گرفته تا عادات عجیب غریب روسای جمهور آمریکا و هر چیزی که معمولا از چشم دوربین ها پنهان می مونه در این کتاب رو شده.

کیت آندرسون براور برای نوشتن این کتاب با بیش از صد خدمه کاخ سفید گفتگو کرده . همچنین با سه بانوی اول پیشین آمریکا، لورا بوش، باربارا بوش و روزالین کارتر و همچنین چند نفر از فرزندان روسای جمهوری سابق آمریکا.

خبر انتشار این کتاب، شاید بیشتر از هر کتاب ادبی سر و صدا کرد.

دلیل این همه توجه ناگهانی، غریزه است. غریزه ای به نام غیبت که به نظر من به فرهنگ و جنسیت ربطی نداره.

غیبت جذاب است به خصوص حالا هم که سوژه ، قدرتمندترین سیاستمداران دنیا، همسران و فرزندانشان هستن.

چه کسی بدش میاد بدونه هیلاری کلینتون زمانی که خبر رابطه همسرش با مونیکا لوینسکی را شنید چه واکنشی نشون داد، جان اف کندی در غیاب همسرش چکار می کرد، پسران کارتر چه تفریحاتی داشتن و خودش در ۴۴۴ روزی که کارمندان سفارت آمریکا در ایران گروگان بودن چه می کرد و چه می گفت و یا باراک اوباما و همسرش شب اول اقامتشون در کاخ سفید را چطور گذروندن.

از همین رو، کتاب خیلی زود بعد از انتشار، پرفروش ترین کتاب آمازون شد و انتظار می ره همین هفته به صدر فهرست پرفروش ترین رمان های نیویورک تایمز هم صعود کنه.

حتی استودیوی فیلمسازی فاکس ۲۱، اعلام کرد که به زودی تولید مجموعه ای تلویزیونی را از روی این کتاب شروع می کنه به تهیه کنندگی کوین اسپیسی و دانا برونتی .

هر چند داستانهای پشت دیوارهای کاخ سفید جذاب است، تمرکز کتاب بیشتر از خانواده اول آمریکا روی خدمه کاخ سفید است.

کیت آندرسون براور نویسنده کتاب که روزنامه نگار سیاسی است می گه هدفش از نوشتن این کتاب، نشون دادن زندگی خدمه کاخ سفید بود. کسانی که هر روز با رئیس جمهوری و خانواده اش زندگی می کنن، شاهد روزهای خوب و بد اونا هستن و محرم اسرارشون.

اسراری که بر اساس یک قانون نانوشته محفوظ می مونه و فقط با سماجت یک روزنامه نگار کنجکاو مثل کیت آندرسون براور فاش می شه.

اینکه حرفهای زده شده در این کتاب چقدر واقعی است و چقدر شایعه، به قضاوت خواننده بستگی داره. هر چند بعید به نظر می رسه در ۳۲۰ صفحه ، حقایقی نهفته نباشه. به هر حال این کتاب، زندگی در کاخ سفید را از دریچه دید کسانی که سالها اونجا زندگی کردن اما همواره زیر سایه خانواده اول آمریکا پنهان مونده اند، به خوبی تصویر کرده.

XS
SM
MD
LG