لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

بازداشت دوباره رضا کوشکی‌نژاد، عضو پیشین ارتش در مراسم خاکسپاری منصوره سگوند


استوار رضا کوشکی نژاد
استوار رضا کوشکی نژاد

رضا کوشکی‌نژاد، عضو سابق پدافند هوایی ارتش که سال گذشته در پی حمایت از اعتراضات از ارتش اخراج شده بود، روز سه شنبه برای بار سوم بازداشت شد. به گفته سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نیرو‌های حکومتی او را در جریان مشارکت در مراسم خاکسپاری منصوره سگوند «عضو افتخاری پیشین نیروی انتظامی» که به تازگی به طرز «مشکوک» درگذشت، بازداشت کرده‌اند.

حسین کوشکی‌نژاد پس از بازداشت برادرش «رضا کوشکی‌نژاد» با انتشار متنی در اینستاگرام خود نوشت: «دقایقی پیش از دادسرای نظامی خرم آباد تماس گرفتند و گفتند که رضا را به خاطر پرونده دومش گرفتند.»

به گفته حسین کوشکی‌نژاد هیچ احضاریه از سوی این نهاد حکومتی به دست آن‌ها نرسیده و برادرش در جریان مراسم خاکسپاری منصوره سگوند، توسط نیرو‌های حکومتی بازداشت شده است.

همزمان با آغاز اعتراضات سراسری، «استوار یکم» رضا کوشکی‌نژاد که در پدافند هوایی ارتش آبدانان مشغول به فعالیت بود با انتشار ویدئویی نسبت به سرکوب مردم معترض توسط نیرو‌های حکومتی اعتراض و از معترضان حمایت کرد. او پس از انتشار این ویدئو، بازداشت و به مدت سه ماه از کار تعلیق شد.

کوشکی‌نژاد پس از آزادی موقت در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا حمایت از مردم را وظیفه عمومی همگان دانست و گفت: «تنها وظیفه ارتش و وظیفه تمامی اقشار و اصناف جامعه این است که در حمایت از مردم برخیزند.»

او در این گفتگو با اشاره به این که حکومت‌ها در طول تاریخ آمده‌اند و رفته‌اند گفت: «وقتی ادعای آزادی‌اندیشی و حقوق بشری را داریم به عنوان یک نظامی باید کنار مردم و خواسته به حق آن‌ها بایستیم.»

این عضو پیشین ارتش در بخش دیگری از گفته‌هایش با اشاره به روند حکومت جمهوری اسلامی در طی این سال‌ها، شعار «استقلال، آزادی» که شعار روز‌های نخست جمهوری اسلامی بود را «دروغی بزرگ» قلمداد کرد و حکومت فعلی ایران را «دیکتاتوری محض» نامید. او در خصوص چرایی تصمیمش گفته بود که «بین دروغ و حقیقت» تصمیم گرفته است که «حقیقت را که همان مردم است انتخاب کند و سمت مردم بایستد.»

آنگونه که برخی منابع خبری از جمله سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گفته است کوشکی‌نژاد در حمایت از مردم در هنگامی که مردم معترض آبدانان به پدافند هوایی این شهر پناه بردند به دلیل حمایت از مردم و ممانعت از ورود نیرو‌های سرکوب به داخل پادگان نیز حدود یک ماه در زندان پارسیلو و زندان ایلام بازداشت و برای همیشه از عضویت نیروی ارتش اخراج شد.

XS
SM
MD
LG