لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۶

فشار مجلس نتیجه داد؛ معاون سیاسی وزیر کشور برکنار شد


محمدرضا غلامرضا معاون سیاسی برکنار شده وزیر کشور دولت جمهوری اسلامی

مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور از برکناری معاون سیاسی این وزارتخانه خبر داد. این برکناری به دنبال فشار نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر کشور و تهدید به استیضاح او بوده است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، احسان صالحی، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت در حساب «اکس» (توئیتر سابق) این «تغییر» را «فداکاری و از خودگذشتگی دولت برای تقویت همکاری قوا» دانست.

چالش مجلس شورای اسلامی با وزارت کشور از زمانی آغاز شد که در یازدهم خرداد ماه نامه معاون سیاسی وزیر کشور به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها ابلاغ شد تا بر اساس آن ورود نمایندگان «در امور اجرایی در سال پایانی مجلس» ممنوع اعلام شود. همین موضوع بهانه‌ای شد تا انتقاد‌ها از این تصمیم بالا گرفته و به ادعای وزیر کشور و رئیس مجلس، بخش‌هایی از «بخشنامه جنجالی» وزارت کشور لغو شود.

این اما پایان ماجرا نبود و نمایندگان با تهدید احمد وحیدی وزیر کشور دولت جمهوری اسلامی، خواهان برکناری «محمدرضا غلامرضا» معاون سیاسی او شدند. هرچند باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی این خواسته مجلس را تکذیب کرد، اما تعدادی از نمایندگان این موضوع را تایید کردند.

تیرماه سال جاری اختلاف مجلس و وزارت کشور به سطح رسانه‌های دو طرف هم کشیده شد و روزنامه «ایران» به‌عنوان روزنامه دولت از آنچه «اعمال فشارهای جدید» علیه وزیر کشور به بهانه بخشنامه اخیر رئیس ستاد انتخابات نامید گزارش داد و به مجلس حمله کرد.

روزنامه «ایران» در همین رابطه نوشته بود که «مجلس در سال پایانی خود تحت‌الشعاع تلاش برخی از نمایندگان» قرار گرفته که اهداف انتخاباتی‌شان را به قیمت ایجاد تنش برای کشور پیگیری می‌کنند.

روزنامه دولت تاکید کرده بود که حتی با وجود تصمیم وزارت کشور به حذف بندهایی از «بخشنامه سلامت انتخابات»، همچنان تلاش برای تحت فشار گذاشتن وزیر کشور و مجبور کردن او به تغییر معاون سیاسی‌اش ادامه دارد.

ارگان دولت، محمدرضا غلامرضا، معاون وزیر و رئیس ستاد انتخابات کشور را «باطل‌الطلسم» برنامه‌های انتخاباتی‌ نمایندگان دانسته و نوشته بود: «تهدید وزیر کشور به استیضاح در ازای خواست فراقانونی تغییر معاون سیاسی وزارت کشور در حالی است که غلامرضا به عنوان ریاست ستاد انتخابات مسئولیت اجرای یکی از مهمترین و بنیانی‌ترین رویدادهای سیاسی کشور را بر عهده دارد.»

در زمان انتصاب محمدرضا غلامرضا نیز روزنامه‌ ایران، در خبری پیرامون این انتصاب نوشته بود «همرزم حاج قاسم معاون سیاسی وزارت کشور شد.»

این روزنامه در مورد سوابق محمدرضا غلامرضا نوشته بود که او مسئولیت‌هایی مانند معاونت نیروی قدس سپاه پاسداران در دوران فرماندهی قاسم سلیمانی، معاونت وزیر اطلاعات، ریاست سازمان اطلاعات تهران و… را بر عهده داشته است.

برخی از وب‌سایت‌ها نیز پس از انتصاب او از غلامرضا به عنوان «وزیر کشور در سایه» نام برده بودند.

XS
SM
MD
LG