لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۹

واکنش خبرگزاری نزدیک به سپاه به مرغ ۱۰۰ هزار تومانی؛ عجیب نیست


گزارش‌ها حکایت از عرضه غیررسمی مرغ در برخی از مناطق تهران دارد.
گزارش‌ها حکایت از عرضه غیررسمی مرغ در برخی از مناطق تهران دارد.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران در واکنش به افزایش قیمت مرغ به بیش از ۱۰۰ هزار تومان آن را قابل پیش‌بینی دانست و نرخ مرغ در یکسال گذشته را دستاورد دولت رئیسی عنوان کرده است.

این خبرگزاری در گزارشی با عنوان « مقصر مرغ ۱۰۰ هزار تومانی کیست؟» نوشت که آنالیز قیمتی مرغ در سال ۱۴۰۱ به خوبی نشان می‌دهد که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، انتظار افزایش قیمت مرغ تا ۱۰۰ تومان وجود داشت.

تسنیم تاکید کرده که قیمت مرغ در ماه‌های گذشته افزایش یافته و تا هر‌کیلوگرم ۱۰۰ هزار تومان رسید اما با مداخله دولت قیمت این محصول کاهش یافت و در حال حاضر نرخ این محصول دوباره افزایش یافته است.

پرویز فروغی، دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور درباره دلایل افزایش قیمت مرغ گفت: «عرضه مرغ در بازار کاهش یافته و با کمبود مرغ در بازار مواجه هستیم به همین خاطر قیمت مرغ نیز در بازار افزایش یافته است.»

خبرگزاری تسنیم در همین رابطه تاکید کرده که بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برخی از تولیدکنندگان سرمایه در گردش لازم برای تولید را ندارند و به همین دلیل تولید را متوقف کرده‌اند یا با ظرفیت پایینی تولید می‌کنند.

این خبرگزاری مدیران اسبق اقتصادی و در لفافه رئیس سابق بانک مرکزی را مقصر آشفتگی بازار مرغ معرفی کرده و نوشته است که مقصر اصلی قیمت‌های نامتعارف در بازار مرغ، حذف حساب نشده ارز ترجیحی در راستای سیاست‌های تعدیل اقتصادی بوده و با وجود هشدارها در مورد تبعات این اقدام، مسئولان وقت در تیم اقتصادی دولت به ابعاد مختلف موضوع مثل بحران سرمایه در گردش ناشی از ۷ برابر شدن هزینه تامین نهاده توجه نکرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در ایران با افزایش قیمت مرغ به ۱۰۰ هزار تومان؛ توزیع این ماده غذایی نیز با چالش روبه‌رو شده است. بر همین اساس خبرگزاری «فارس» هفته پیش از توزیع مرغ در صندوق عقب خودرو و وانت‌بار خبر داد. به نوشته این خبرگزاری اصرار بر قیمت مصوب و ترس از جریمه تعزیراتی، فروشندگان را به عرضه مرغ در خارج از چرخه معمول خود کرده است.

XS
SM
MD
LG