لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۰

نشریه هیل: کاهش حضور آمریکا در خلیج فارس، پیامی به ایران؟


ناو هواپیمابر هری ترومن آمریکا
ناو هواپیمابر هری ترومن آمریکا

پنتاگون تایید کرده که شمار ناوگان هایی که در منطقه حضور دارند، لزوما مؤید یا منکر میزان فعالیت یا حضور ارتش آمریکا در منطقه نیست.

همزمان با تلاش دولت اوباما برای دستیابی به توافق اتمی با ایران، نیروی دریایی آمریکا از حضور خود در خلیج فارس کاسته است.

در حالی که نیروی دریایی آمریکا این گزارش را انکار کرده، گزارش ها حاکی از آن است که تنها ناو هواپیمابر ارتش آمریکا در منطقه خلیج فارس که ناو هری ترومن نام دارد، بیشتر زمان ۶ ماه گذشته را خارج از منطقه خلیج فارس گذرانده است.

از سوی دیگر، سال گذشته دو ناو هواپیمابر ارتش آمریکا در منطقه خلیج فارس بودند در حالی که امسال تنها یک ناو در منطقه است.

پیتر دالی، دریادار بازنشسته نیروی دریایی آمریکا که اکنون به عنوان تحلیلگر و مشاور امور نیروی دریایی آمریکا فعالیت می کند، می گوید محدود کردن زمان حضور ناو ترومن در خلیج فارس با توجه به شرایطی که ایران اکنون دارد و مذاکراتی که اخیرا در خصوص فعالیت های هسته ای اتمی با جامعه جهانی انجام شده، منطقی به نظر می رسد و در این حال، پیامی تلویحی هم به ایران است حاکی از آن که در صورت همکاری با جامعه جهانی و محدود کردن فعالیت های هسته ای اش، پیامدهای مثبتی در انتظار آن کشور و شیوه تعامل جامعه جهانی و به ویژه غرب با آن کشور خواهد بود.

نشریه هیل که به بررسی اخبار و گزارش های کنگره آمریکا می پردازد، برای بررسی میزان حضور نیروی دریایی آمریکا در منطقه خلیج فارس، با توجه به گزارش این حضور روی فیس بوک شمار روزهایی را که ناوگان نیروی دریایی آمریکا در منطقه حضور داشته، تخمین زده است. بین ماه های اوت ۲۰۱۳ و ژانویه ۲۰۱۴ ناو هواپیمابر ترومن حدود ۱۰۱ روز در منطقه دریای عمان بوده، ۴۵ روز در حوزه خلیج فارس گذرانده است و ۱۱ روز را در راه یا در مکان های نامعلوم به سر برده است.

مسئله ای دیگر که به عنوان یکی از عوامل احتمالی کاهش حضور ناوگان های آمریکا در خلیج فارس عنوان می شود، کاهش بودجه پنتاگون و به طور خاص نیروی دریایی آمریکاست. در این حال، پنتاگون تاکید کرده که شمار ناوگان هایی که در منطقه حضور دارند، لزوما مؤید یا منکر میزان فعالیت یا حضور ارتش آمریکا در منطقه نیست.
XS
SM
MD
LG