لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

پایان نمایش «استعفا» پشت درهای بسته؛ «نادران» در مجلس ماندنی شد 


الیاس نادران - نماینده مجلس شورای اسلامی
الیاس نادران - نماینده مجلس شورای اسلامی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه ۳۰ آبان در یک جلسه «غیرعلنی» تقاضای استعفای الیاس نادران را بررسی کرده و در نهایت با این «استعفا» مخالفت کردند.

خبرگزاری دولتی «ایرنا» صبح امروز سه‌شنبه گزارش داد که محمدباقر قالیباف به‌عنوان رئیس مجلس گفت که «جلسه بررسی تقاضای استعفای آقای نادران به صورت غیرعلنی برگزار و آقای نادران در این جلسه نقاط قوت، ضعف و اشکالات مجلس را تشریح کرد.»

قالیباف گفته که پس از شنیدن صحبت‌های مخالفان این استعفا؛ «بیش از ۹۰ درصد نمایندگان مجلس» با استعفای او مخالفت کردند.

نادران آذر ماه سال گذشته از استعفای خود از «نمایندگی» خبر داده بود و همان زمان خبرگزاری «ایسنا» در رابطه با چرایی استعفا نوشته بود که شنیده‌ها از برخی نمایندگان مجلس حاکی از این است که نادران «در انتقاد از عملکرد هیات رئیسه مجلس» استعفا کرده است.

نادران چندی پیش در ۲۳ آبان ۱۴۰۲ متن نامه استعفای خود را که در تاریخ ۶ آذر ۱۴۰۱ نوشته و به هیات رئیسه داده شده بود را هم منتشر کرد که در آن «پادگانی شدن اداره مجلس» را دلیل استعفای خود از «نمایندگی» اعلام کرده بود.

نامه استعفای الیاس نادران از مجلس
نامه استعفای الیاس نادران از مجلس

در متن نامه‌ای که نادران تحت عنوان نامه استعفا در حساب ایکس منتشر کرده بود وعده داده بود که «مشروح» دلایل را در «جلسه علنی» به «عرض نمایندگان» خواهد رساند. با وجود این وعده، جلسه امروز مجلس برای بررسی این «استعفا» به درخواست برخی از «نمایندگان» به‌صورت «غیرعلنی» و پشت درهای بسته انجام شد.

نادران در آبان ماه به دلیل آنچه «عدم رسیدگی به درخواست استعفا» نامیده بود برای مدتی در جلوی جایگاه هیات رئیسه مجلس «تحصن» کرده بود.

الیاس نادران که در جلسه علنی نوبت صبح یکشنبه ۲۱ آبان در انتقاد به نحوه اداره مجلس و عدم رسیدگی به درخواست استعفایش دست به تحصن زد و در مقابل جایگاه هیئت رئیسه مجلس در صحن، روی زمین نشست.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از پایان جلسه نوبت عصر روز یکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲ مجلس در واکنش به تحصن الیاس نادران نماینده تهران توضیح داد و گفت: مصوبه آیین نامه داخلی مجلس درباره استعفا این است که این درخواست باید مدلل باشد و سپس به صحن ارائه شود؛ در این زمینه در هیات رئیسه تصویب کرده‌ایم که موضوع استعفای نمایندگان را در اولین جلسه هیات رئیسه مطرح کنیم و اگر دلیل پذیرفته شد، در اولین جلسه صحن آن را اعلام وصول می‌کنیم.»

با همه این تفاصیل، امروز این نمایش به پایان رسید و به گفته قالیباف نمایندگان در یک جلسه «غیرعلنی» با این استعفا مخالفت کردند. اسفند ماه سال جاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG