لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

دیوان عدالت بخشنامه استخدام «محرمانه» در آموزش‌وپرورش را ابطال کرد 


آزمون استخدام در دستگاه‌های اجرایی
آزمون استخدام در دستگاه‌های اجرایی

به نوشته منابع خبری در ایران، یک «بخشنامه محرمانه» دولت جمهوری اسلامی که مربوط به استخدام افرادی از «مراکز خاص» بود، توسط «دیوان عدالت اداری» باطل اعلام شد.

به گزارش وب‌سایت «تابناک»، سازمان اداری و استخدامی جمهوری اسلامی سال گذشته با ارسال بخشنامه‌ای «محرمانه» به آموزش و پرورش مجوز جذب «۶۳۸۲ نفر از نیروهای مراکز خاص» را داده بود. در خبر منتشر شده جزییاتی از این «مراکز خاص» منتشر نشده است.

رای دیوان عدالت اداری برای ابطال بخشنامه با این استدلال صادر شده که آن بخشنامه موجب «محرومیت بقیه شهروندان ایرانی از دستیابی به این فرصت‌های شغلی» می‌شود.

این بخشنامه «محرمانه» برای جذب نیرو در آموزش و پرورش، در حالی صادر شده بود که هرساله تعداد قابل توجهی از روحانیون شیعی در قالب «طرح امین» با هماهنگی «حوزه‌های علمیه و جامعه‌الزهرا» به استخدام این وزارتخانه در می‌آیند.

به نوشته تابناک، موضوع «قابل تامل» این است که صادرکنندگان بخشنامه، با علم به وضعیت کشور و «بغرنج بودن مساله اشتغال و آگاهی از حساسیت عمومی»، کوشیده‌اند با «محرمانه کردن» بخشنامه، همه چیز را در «خفا» به‌انجام رسانند.

از سوی دیگر، همواره افراد دارای «سهمیه‌های خاص» به ویژه دارای سابقه عضویت در سپاه پاسداران، نیروی بسیج یا نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی از «اولویت ویژه» در جذب وزارت آموزش و پرورش برخوردار هستند.

این تصمیمات «محرمانه» مقامات جمهوری اسلامی در حوزه آموزش و پرورش همزمان با آن صورت می‌گیرد که برخی از معلمان معترض به وضعیت صنفی خود، هم‌اکنون در بازداشت و یا در انتظار صدور احکام قضایی هستند.

روزنامه «پیام ما» نیز هشتم مرداد ماه در گزارشی به برخی چالش‌های عمومی این شغل، نبود نگاه کارشناسانه در مدیریت آموزش و پرورش و «خالی ماندن صندلی معلمان در مناطق کم‌برخوردار» پرداخته و نوشته بود که معلمان در این مناطق «به دنبال مهاجرت هستند» و تنها در یک مورد آموزش و پرورش سیستان‌و‌بلوچستان از «۲ هزار و ۳۰۰ نفر» نیروی غیربومی برای انتقال خبر داده است.

XS
SM
MD
LG