لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

روز شکرگزاری و تلاش های یک بنیاد خیریه در میشیگان


در آمریکا روز پنجشنبه، روز شکرگزاری و تعطیل عمومی است. بسیاری از آمریکایی ها این روز را در جمع خانواده می گذرانند.

اما هزاران خانواده هم به خاطر مشکلات مالی قادر نیستند غذای سنتی این روز را فراهم کنند. در شهر دیترویت در ایالت میشیگان «بنیاد خیریه امی تی» هر ساله در این روز خوراک بوقلمون را همراه با میوه و سبزی به خانواده های نیازمند تحویل می دهد.

فواد زابان و محمد پسر ۱۴ ساله اش غذای رایگان را به خانواده های نیازمند تحویل می دهند. در ۷ سال گذشته همه اعضای خانواده زابان در این امر خیر شرکت فعال داشته اند.

او می گوید: «این کار را تنها برای مسلمانان انجام نمی دهیم؛ برای همه نیازمندان است. به هر خانواده ای که به ما گفته شود نیازمند غذا است غذای امروز را می رسانیم.»

زابان و ۲۰۰ داوطلب دیگر با ۱۲۰۰ بسته غذای آماده، روز شکرگزاری را شروع می کنند. آنها را به گوشه و کنار شهر می برند به خانواده ها تحویل می دهند.

زابان می گوید این کار او تنها یک مسئولیت اخلاقی نیست بلکه فرصتی هم هست که به کودکان، کمک به نیازمندان آموزش داده شود.

فواد زابان: «صادقانه بگویم. از بچه ها می خواهم متوجه شوند که افرادی در جامعه هستند که به کمک نیاز دارند. این اقدام، سپاس به خاطر برخورداری ما از رفاه نیز هست. کمک به دیگران در اسلام و سایر ادیان آمده است.»

احمد زیات، بنیانگذار بنیاد امی تی از ۷ سال پیش اقدام به فراهم کردن غذای شکرگزاری برای نیازمندان کرده است: «ما ۱۲۰۰ بوقلمون پخته رابه سازمان ها، مساجد دیربورن و سایر مکان ها در دیترویت توزیع می کنیم.»

در منطقه دیربورن در میشیگان هزاران عرب- آمریکایی زندگی می کنند. محلی ها اینجا را پایتخت مسلمانان آمریکایی می نامند. اغلب آنها هم مانند احمد زیات طرفدار کمک به نیازمندان محل اند.

احمد زیات می گوید من به عنوان یک مسلمان آمریکایی از آنچه خداوند و این کشور به ما داده است سپاسگزارم؛ و شکر این نعمت ها را با کمک به هم‌نوعان ادا می کنم.در ارائه کمک هم مسلمان و غیر مسلمان مطرح نیست. این احساس کمک به دیگران، همان احساس و برداشتی است که هر آمریکایی دارد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG