لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

عذرخواهی شرکت دارویی آلمانی از قربانیان تالیدومید؛ بعد از پنجاه سال


 شرکت سازنده کپسول تالیدومید بعد از نیم قرن سکوت را شکست و از قربانیان عذرخواهی کرد
شرکت سازنده کپسول تالیدومید بعد از نیم قرن سکوت را شکست و از قربانیان عذرخواهی کرد

شرکت داروسازی گروننتال آلمان برای نخستین بار از هزاران نفر که تحت تأثیر داروی تالیدومید با نقص عضو به دنیا آمده اند، معذرت خواهی کرد.

دیلی تلگراف چاپ لندن نوشته است پنجاه سال پس از آنکه قرص تالیدومید به خاطر ایجاد نقص عضو در بدن جنین از قفسه های داروخانه ها جمع شد، هرالد استاک، مدیر عامل شرکت داروسازی گروننتال گفت «بسیار متأسفم».

آقای استاک در سخنانی که قربانیان تالیدومید را به خشم آورد توضیح داد: «از شما خواهش می کنیم سکوت طولانی ما را نشانه شوکی بدانیدکه سرنوشت شما به ما وارد کرد.»

قرص تالیدومید در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی برای از بین بردن تهوع ناشی از حاملگی تجویز می شد؛ اما پس از مدتی معلوم شد که این دارو موجب نقص عضو و نارسایی هایی در چشم، گوش، قلب، اندام های جنسی و اعضای داخلی جنین در رحم مادر می شود.

دیلی تلگراف می نویسد تا سال ۱۹۶۱، هنگامی که قرص تالیدومید از قفسه داروخانه ها جمع شد، ده هزار کودک در سراسر جهان به خاطر این که مادرشان هنگام بارداری این قرص را مصرف کرده بود، با انواع معلولیت به دنیا آمده بودند. نزدیک به شش هزار نفر از آنها هم اکنون زنده اند؛ که چهارصد نفرشان در بریتانیا زندگی می کنند.

آقای استاک در مراسم رونمایی از تندیس نوزادی ناقص الخلقه در شهر اشتولبرگ در غرب آلمان گفت: «از این که در این پنجاه سال راهی پیدا نکردیم که به تک تک شما دسترسی پیدا کنیم، ما را ببخشید. به همین خاطر، به سکوت ادامه دادیم.»

فردی استبری، معذرت خواهی شرکت را «افتضاح» خواند و از شرکت خواست تا به قربانیان غرامت بپردازد. آقای استبری ۵۲ ساله و اهل لیورپول، که مادرش هنگام بارداری، قرص تالیدومید مصرف کرده، با دو دست و دو پای ناقص به دنیا آمده است. آقای استبری گفت: «واقعاً برایم تکان دهنده بود. سال ها گروننتال اصرار می کرد که هیچ اشتباهی مرتکب نشده؛ و گفتگو با ما را رد می کرد.»

فردی گفت من و دیگر بازماندگان انگلیسی قرص تالیدومید در طول سال ها، از تراستی که توسط کمپانی توزیع کننده تالیدومید در بریتانیا راه انداخته بود، مبالغی دریافت کرده بودیم؛ ولی شرکت گروننتال هرگز با تسویه حساب موافقت نکرده بود.

هرالد استبری می گوید از گروننتال دعوت می کنیم تا با ما بر سر میز مذاکره بنشیند تا ببینیم عذرخواهی آنها چقدر بُرد دارد. فکر می کنم آنها هیچ وقت نفهمیدند که چقدر زندگی افراد را عوض کردند.

به نوشته دیلی تلگراف، شکایت قانونی علیه شرکت گروننتال سال ۱۹۷۲ در آلمان حل و فصل شد و شرکت، عذرخواهی اش را به گوش قربانیان قرص تالیدومید رساند. اما با اظهار این که همان موقع تمام آزمایش های بالینی لازم را انجام داده، تا چند دهه زیر بار بدهی اش نرفت.

نیک دوبریک، یکی دیگر از قربانیان تالیدومید می گوید عذرخواهی شرکت را نمی پذیرد: «معذرت خواهی باید کامل و بی قید و شرط باشد. این که یک شرکت عذرخواهی دروغین کند، عجیب است. به نظر ما معذرت خواهی واقعی و صادقانه آن است که خطاهای رفته را هم بپذیرد. گروننتال این کار را نکرده و این کارش واقعاً توهین به قربانیان تالیدومید است.»
XS
SM
MD
LG