لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

نخست وزير تايلند وضعيت فوق العاده اعلام کرد


نخست وزير تايلند وضعيت فوق العاده اعلام کرد
نخست وزير تايلند وضعيت فوق العاده اعلام کرد

تظاهر کنندگان تايلندی برای اعمال فشار بيشتر بر دولت آن کشور جهت برگزاری انتخابات جديد، روز چهارشنبه به داخل ساختمان پارلمان در بانکوک هجوم برده و اعضای دولت و هيئت وزيران را بر آن داشتند با هلی کوپتر از صحنه خارج شوند. متعاقب اين رويداد، آبهيسيت وجاجيوا نخست وزير تايلند برای مهار کردن اعتراضات در بانکوک وضعيت فوق العاده اعلام کرد. اعتراضات تا کنون دهها هزار نفر از مردم نقاط مختلف تايلند را به پايتخت کشانده است.

آقای وجاجيوا در سخنرانی تلويزيونی خود اعلام داشت «تظاهر کنندگان بخصوص ظرف چند روز گذشته قانون شکنيهای زيادی کرده اند و از دستورات مجريان قانون سرپيچی می کنند. امروز حتی به زور وارد يکی از ساختمانهای مهم دولت شدند. در نتيجه دولت در جلسه امروز تصميم گرفت در پايتخت وضعيت فوق العاده اعلام کند.»

به موجب اين فرمان در حال حاضر اجتماع بيش از پنج نفر در بانکوک ممنوع است و پليس و سربازان ارتش می توانند شدت عمل بيشتری به خرج دهند. اما طبق دستور آبهيسيت، مأموران انتظامی برای مقابله با تظاهر کنندگان نبايد متوسل به زور شوند. آبهيست وجاجيوا در اين باره می گويد «اين اقدام ابداً به اين معنا نيست که برای متفرق کردن اجتماعات، بخصوص در برخورد با افراد بی گناه بتوان از زور استفاده کرد. دولت با انجام اين اقدام در واقع می خواهد کمک کند تا کشور به وضعيت عادی برگردد.»

نيروهای انتظامی روز چهارشنبه موفق به عقب راندن تظاهر کنندگان از پارلمان کشور شدند، اما هنوز دهها هزار سرخپوش در مرکز تجاری بانکوک حضور دارند و می گويند، تا زمان بازگشت شيناواترا و انحلال پارلمان کشور آنجا را ترک نخواهند کرد.

از روز ۱۲ مارس، يعنی از زمان شروع ناآراميهای تايلند تا کنون، روز چهارشنبه بانکوک يکی از پر هرج و مرج ترين روزهای خود را پشت سر گذاشت.

نخست وزير تايلند در حال حاضر تحت فشار اقشار روشنفکر، طبقه متوسط جامعه و حتی متحدان خود قرار دارد تا به نحوی جلوی ادامه ناآراميها را بگيرد اما از آنجا که بسياری معتقدند نشان دادن شدت عمل ممکن است به واکنشهای شديدتری بيانجامد، وی تا کنون با خويشتنداری عمل کرده است.

XS
SM
MD
LG