لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۶

سرخپوشان مخالف دولت تايلند دست به تظاهرات خيابانی زدند


سرخپوشان مخالف دولت تايلند دست به تظاهرات خيابانی زدند
سرخپوشان مخالف دولت تايلند دست به تظاهرات خيابانی زدند

صدها تن از جوانان سرخپوش مخالف دولت تايلند مقررات ممنوعيت اجتماعات در پايتخت را ناديده گرفته و به تظاهرات خيابانی ضددولتی در بانکوک دست زده اند.

سرخپوشان مخالف دولت تايلند روز يکشنبه در خيابانهای بانکوک دست به تظاهرات ضددولتی زدند تا وضعيت اضطراری اعلام شده از سوی دولت آبيهيست وجاجيوا را به چالش گرفته باشند. تظاهرکنندگان پلاکاردها، نشانها و نمادهايی را با خود حمل ميکردند تا ياد کشته شدگان در جريان سرکوب تظاهرات سرخپوشان در مرکز شهر تايلند را در ۱۹ ماه مه گرامی دارند.

پليس ضدشورش مجهز به ماسک، سپر و اسلحه در کنار بنای دمکراسی بانکوک نظاره گر تظاهرات بود. به گفته خبرگزاريها اين تظاهرات تازه ترين نارضايتی علنی پس از وقايع ۱۹ ماه مه است که طی آن پليس ضدشورش به تظاهرات عمومی ده هفته ای مخالفان برای برپايی انتخابات پيش از موعد، پايان داد. در جريان آن سرکوب حدود ۹۰ تن کشته و بيش از ۱۴۰۰ تن زخمی شدند؛ با اين همه مخالفان به اعتراضات مسالمت آميز خود ادامه دادند. يکی از تظاهرکنندگان گفت «مردم بيشتری به جنبش ما خواهند پيوست؛ زيرا اين اعتراضی مسالمت آميز است. اينجا آمده ايم تا با بدون هرگونه خشونتی به دولت بگوييم ما واقعاً پيرو جنبش پرهيز از خشونت هستيم.»

آبيهيست وجاجيوا؛ نخست وزير تايلند، اخيراً دستور برچيده شدن شرايط اضطراری را در ۶ ايالت کشور صادر کرد. براساس اين مقررات ويژه گردهمايی مردم در سطح شهر محدود شده و سانسور در رسانه ها برقرار شده است تا به گفته دولت؛ دامنه خشونتها کاهش يابد. سرخپوشان مخالف دولت مدعی اند که دولت آبيهيست وجاجيوا برخوردار از رای عمومی نيست زيرا حزب حاکم در انتخابات سال ۲۰۰۷ پيروز نشده؛ بلکه به قدرت رسيدن اين دولت ناشی از رأای دادگاه نظامی مبنی بر برکناری دولت تاکسين شيناواترا، نخست وزير پيشين، بوده است.

XS
SM
MD
LG