لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

قرمز پوشان تايلند ضمن حمايت از برنامۀ آشتی ملی می خواهند نخست وزير تاريخ منحل شدن پارلمان را اعلام کند


آبهيست وجاجيوا نخست وزير تايلند روز پنجشنبه اعلام کرد تظاهرکنندگان مخالف دولت بايد برنامه آشتی ملی اين کشور را بپذيرند.

آقای وجاجيوا پس از ملاقاتی با جنبش رقيب زرد گفت اگر تظاهرکنندگان به راهپيمايی های خود که از پيشبرد صلح در اين کشور جلوگيری ميکند ادامه دهند، پارلمان منحل نخواهد شد.

جنبش زرد تايلند مخالف قرمز پوشان اين کشور است. قرمزپوشان خواهان آن هستند که پيش از پايان دادن به تظاهرات خود مذاکرات بيشتری با دولت داشته باشند. تظاهرات دو ماه اخير قرمز پوشان، بزرگترين بحران سياسی ۱۸ سال اخير در تايلند محسوب می شود و طی آن دستکم ۲۷ نفر کشته و بيش از هزار نفر مجروح شده اند. اين اعتراض ها همچنين به اقتصاد تايلند ضربه وارد کرده و صنعت توريسم را با مشکل روبرو کرده است.

قرمز پوشان تايلند که حامی تاسکين شيناواترا نخست وزير پيشين اين کشور هستند به طور گسترده از برنامۀ ۵ ماده ایِ نخست وزير برای آشتی ملی حمايت کرده اند اما خواهان آن هستند که آقای وجاجيوا تاريخ منحل شدن پارلمان را اعلام کند و می گويند تا آن زمان در منطقه تجاری بانکوک، در منطقه ای به مساحت ۳ کيلومتر مربع، باقی خواهند ماند. قرمز پوشان اکنون هفته هاست که اين منطقه را در تصرف خود دارند.

اعضاء جنبش زرد تايلند که وابسته به ارتش اين کشور است روز پنجشنبه در پارلمان با نخست وزير ملاقات کردند تا نگرانی های خود را با وی درميان بگذارند. زرد پوشان به شدت از برنامۀ نخست وزير برای منحل کردن پارلمان و تن دادن به درخواست های قرمز پوشان انتقاد دارند.

تاسکين شيناواترا نخست وزير پيشين تايلند به دنبال يک کودتای نظامی در سال ۲۰۰۶ از سمت نخست وزيری برکنار شد. حاميان آقای شيناواترا می گويند دولت کنونی از مشروعيت برخوردار نيست و طبقۀ حاکم را متهم می کنند که کودتای نظامی سال ۲۰۰۶ را طراحی کرده است. ارتش تايلند عمدتاً نقش مهمی را در سياست اين کشور ايفا کرده است. در ۷۷ سال اخير ۱۸ کودتای نظامی در تايلند روی داده است.

XS
SM
MD
LG