لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۴۳

تظاهرات در تايلند بمناسبت مراسم سال نو متوقف شده است


پايتخت تايلند بعد از دو هفته تظاهرات، خشونت و مرگ موقتاً استراحت کرد. روز سه شنبه و با شروع سال نو در اين کشور تظاهر کنندگان در بانکوک دست نگه داشتند تا جشنواره آب سونگ-کران را در اين شهر برگزار کنند.

محله معروف خائو سان در بانکوک، شنبه گذشته شاهد درگيری های خونين بين تظاهرکنندگان و ارتش بود.

اما روز سه شنبه محله خائو سان، شاهد جنگ ديگری بود : اهالی شهر، توريستها، و حتی تعدادی از مخالفان سرخ پوش مشغول آب پاشی به يکديگر بودند.

جشنواره سونگ-کران همزمان با شروع سال نوی قمری در تايلند برگزار می شود. مردم سرتاسر اين کشور، در سه روز اول سال نو، مشغول آب پاشی به يکديگر می شوند : هم به دوست و آشنا، و هم به غريبه.

درگيری های شنبه گذشته بين مخالفان و نيروهای امنيتی، ۲۱ کشته و صدها زخمی به جا گذاشت. گفته می شود اين بيشترين ميزان خشونت دولتی تايلند در دو دهه اخير بوده است.

مخالفان سرخ پوش ميگويند که نيروهای نظامی به تظاهرکنندگان تيراندازی کرده اند و سوراخ هايی را در ديوارها نشان ميدهند که به نظر می رسد محل اصابت گلوله باشند.

اما دولت تايلند «تروريستهای» مشکوک را مسؤل کشتن مخالفان دانسته است.

مخالفان سرخ پوش که از نخست وزير سابق تايلند حمايت می کنند، اکثراً متعلق به مناطق دور افتاده و طبقات محروم هستند. تاکسين شيناواترا ۴ سال پيش، در کودتای سال ۲۰۰۶ ميلادی از نخست وزيری برکنار شد.

دنچی کانوسون، يکی از تظاهرکنندگان سرخ پوش، ميگويد «الان که همراهان سرخ پوش مون رو جلوی چشمم کشتن، ديگه نميتونم برگردم شهرم که سونگ-کران رو جشن بگيرم؛ ترجيح ميدم همينجا بمونم برای مردم سالاری (دموکراسي) بجنگم. ما بايد اين دولت شيطانی رو شکست بديم که دنيا معنی عدالت رو بفهمه. بايد تبعيض های اينجا رو به همه دنيا نشون بديم.» و يک خانم تظاهر کننده نيز می گويد « من به شهرم بر نميگردم. ميخوام اينجا به سرخ پوشها کمک کنم که برای مردم سالاری بجنگن.»

XS
SM
MD
LG