لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۴

نخست وزير تايلند از همه طرفها خواست با برنامۀ پنج ماده ای او جهت برقراری آشتی ملی موافقت کنند


آبهيسيت وجاجيوا نخست وزير تايلند روز يکشنبه ابراز اميدواری کرد اعتراضاتی که به گفتۀ او توسط پيراهن قرمزها انجام می شود بدون خونريزی بيشتر، پايان گيرد.

اين مطالب در اشاره به وقايع جمعه شب در بانکوک مطرح شده است که در جريان دو حمله، دو مأمور پليس کشته و ۱۳ نفر مجروح شدند.

آقای وجاجيوا روز يکشنبه در تلويزيون سراسری از همه طرفها خواست با برنامۀ پنج ماده ای او جهت برقراری آشتی ملی که در آن برگزاری انتخابات جديد در روز ۱۴ ماه نوامبر نيز گنجانده شده است، موافقت کنند.

نخست وزير تايلند در اين سخنرانی خطاب به مخالفان دولت گفت «ترديد نکنيد، اگر با برنامه آشتی ملی موافق هستيد، به خاطر حفظ جان همه مردم، تظاهرات را متوقف کنيد.»

آقای وجاجيوا گفت کسانی که به خشونت دامن زده و تلاشهای مربوط به صلح را بی اثر می کنند تروريستهايی هستند که مشمول عفو دولت نمی شوند. وی وعده داد به شکايات معترضان، و مسائل مربوط به فقر در روستاها و نابرابريهای اجتماعی رسيدگی کند.

معترضان دولت تايلند که به قرمزپوشان معروف شده اند تا کنون از توقف اعتراضات خودداری کرده و شنبه شب گفتند طی روزهای آينده برنامه خود را جهت حل بحران جاری کشور اعلام خواهند کرد. معترضان تايلندی وعده می دهند که شايد برای مذاکره با دولت نيز موافقت کنند.

سرخ پوشان می گويند در اصل با پيشنهاد وجاجيوا در راستای انحلال پارلمان فعلی و برگزاری انتخابات جديد، که خواست اصلی آنهاست موافق هستند، اما خواهان جزئيات بيشتر و مشخص تری در مورد تاريخ دقيق انحلال پارلمان هستند.

رهبران اعتراضات تايلند از دولت خواسته اند مقررات مربوط به وضعيت اضطراری در کشور را لغو کند زيرا اين مقررات دست مقامهای نظامی را برای برقراری نظم و ممانعت از برگزاری اجتماعات مردمی باز می گذارد.

اما ساير فعالان سياسیِ مخالف قرمزپوشان، پيشنهادهای مسالمت آميز دولت را به منزله تسليم دانسته و از نخست وزير خواسته اند يا تکليف و جايگاه آنها را مشخص کند، و يا از مقام خود کنار رود.

در حال حاضر اقتصاد تايلند تحت تأثير اعتراضات اخير به شدت ضربه خورده و صنعت توريسم و توليدات صنعتی تقريباً متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG