لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۷

معترضان در خارج از پايتخت تايلند با متوقف کردن نظاميان در جاده ها به کمک تظاهر کنندگان در بانکوک می روند


تلاش دولت تايلند برای متفرق کردن معترضان سرخ پوش که در منطقه مالی شهر بانکوک پايتخت اين کشور اردو زده اند، با مقاومت سرخ پوشانِ ديگر مناطق تايلند مواجه شده است.

در روزهای اخير معترضان در بسياری از استانهای شمالی و شمال شرق تايلند با برپايیِ ايست های بازرسیِ غيررسمی در جاده های منتهی به پايتخت ز اعزام نيروهای کمکی نظامی به بانکوک، جلوگيری کرده اند. در يکی از جاده های اصلی که بانکوک را به استانهای شمالی منتهی می کند، بيش از دويست نفر از متعرضان با برپايی يک ايست بازرسی، از ورود شماری ازنيروهای نظامی به پايتخت جلوگيری کردند. دوشنبه شب، معترضان مسير يک کاميون نظامی و يک خودروی نظامی را در اين جاده مسدود کرده و با محاصرۀ آنها، کمتر از بيست نظامی را به محل ديگری منتقل کردند.

اما مسدود کردن راه ها با مقاومت نيروهای دولتی مواجه شده است. در استان «پاتوم تانی» واقع در مرکز تايلند، نظاميان بيست نفر از معترضان را که اقدام به مسدود کردن يکی از جاده ها کرده بودند، دستگير کردند و صدها نفر ديگر را فراری دادند.

رهبران سرخ پوشان از حاميان خود خواسته اند مقاومت بيشتری از خود نشان دهند. آنان همچنين به دولت هشدار داده اند برای رسيدن به خواست خود که از جمله استعفای آبهيست وجاجيوا نخست ويز تايلند، انحلال پارلمان و همچنين برگزاری انتخابات زودهنگام است، دست به اقدامات تهاجمی بيشتری خواهند زد.

از سوی ديگر، ارتش تايلند نيز در روزهای اخير به معترضان هشدار داده است که برای متفرق کردن آنها از مرکز بانکوک به زور متوسّل خواهد شد. اما ضرب الاجلی برای عملی ساختن اين وعده اعلام نشده است.

روز دوشنبه پادشاه تايلند برای اولين بار از آغاز اعتراضات در کشورخود، سخنرانی عمومی داشت. اما در اين سخنرانی وی بطور مشخص به اعتراضات اشاره ای نکرد و در عوض، دربارۀ گروهی از قضات که به تازگی منصوب شده اند صحبت کرد که به گفتۀ او، بايد سرمشقی برای کل کشور باشند.

اعتراض خيابانی سرخ پوشان حدود هفت هفته پيش آغاز شد و تا کنون بيش از بيست نفر کشته و صدها زخمی برجای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG