لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

ژنرالِ حامی مخالفان تايلند از شدت جراحات وارده درگذشت


دولت تايلند امروز، دوشنبه، ساعت ۳ بعداز ظهر به وقت محلی را ضرب الاجل برای زنان و کودکان و افراد مسنّ و ديگر کسانی که بدون اسلحه هستند جهت خروج از منطقه اردوگاه مخالفان، اعلام کرده است.

سخنگوی ارتش گفت به سازمان های بی طرف از جمله صليب سرخ اجازه داده می شود به اين ناحيه بروند و مردم را بيرون بياورند.

ژنرال «ساواس دیپول» از حاميان مخالفان که با گلولۀ تک تيراندازها از ناحيه سر در روز پنجشنبه مجروح شده بود روز دوشنبه از جراحات وارده درگذشت. تا کنون در درگيرهای چند روز اخير ۳۶ نفر کشته و ۲۳۲ نفر ديگر نيز مجروح شده اند.

سخنگوی دولت تايلند در توجيه موضع دولت برای مخالفت با انجام مذاکره تحت سرپرستی سازمان ملل متحد برای رفع بحران جاری کشور می گويد «ما به هيچ وجه به سازمان ملل متحد يا هر نهاد ديگری اجازه دخالت در امور داخلی کشورمان را نمی دهيم. ما خود قادر به حل مشکلاتمان هستيم، و در عين حال مايليم حرفهای ديگران را هم بشنويم.»

يکی از رهبران قرمزپوشانِ مخالف دولت پيش از طرح اين موضوع اعلام کرده بود معترضان حاضرند در صورت موافقت ارتش با آتش بس و با ميانجيگری سازمان ملل متحد با دولت وارد مذاکره شوند.

اين پيشنهاد دقايقی پس از آن مطرح شد که دولت از اجرای مقررات منع عبور و مرور در دو مرکز تجمعات اعتراضی در شهر بانکوک منصرف شده بود.

دولت تايلند در واکنش به اين پيشنهاد بلافاصله اعلام کرد برای گفتگو با مخالفان زير بار هيچگونه قيد و شرطی نخواهد رفت.

در بانکوک معمولاً شديدترين درگيريها در ناحيۀ رامای چهارم که مرکز خريد و فروش و فعاليتهای بازرگانی ست، پيش می آيد. سربازان و تک تيراندازها با مسلسل با تظاهرکنندگانی مقابله می کنند که با کوکتل مولوتوف پشت لاستيکهای مشتعل، پناه می گيرند.

گفته می شود بسياری از رهبران معترضان اکنون به اتهام انجام فعاليتهای تروريستی با مجازات اعدام رو به رو هستند، که اين خود مزيد بر علت خواهد شد و به بحرانی که از دو ماه پيش بخشهايی از صنايع تايلند، و صنعت توريسم را در اين دومين کشور غنی آسيای مرکزی، فلج کرده است، دامن خواهد زد.

XS
SM
MD
LG