لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

نخست وزير تايلند پيشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه نوامبر را پس گرفت


نخست وزير تايلند پيشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه نوامبر را پس گرفت
نخست وزير تايلند پيشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه نوامبر را پس گرفت

آبيهيست وجاجيوا نخست وزير تايلند روز چهارشنبه اعلام کرد که پيشنهاد خود را به مخالفان دولت مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه نوامبر پس گرفته و اجرا نخواهد کرد.

نخست وزير تايلند همچنين از مخالفان خواست به تظاهرات خيابانی هرچه زودتر پايان دهند وگرنه ارتش با توسل به قوه قهريه مناطق تحت کنترل مخالفان در مرکز بانکوک را بازپس خواهد گرفت.

ارتش تايلند نيز پس از آن اعلام کرد که ارتش در رايزنی با دولت بر آن شده است تا بار ديگر آرامش را به کشور بازگرداند.

ژنرال سانسرين سخنگوی ارتش تايلند روز چهارشنبه گفت «ما از نيمه شب با تمام توان خود برای اجرای قانون وارد عمل خواهيم شد. اين هشدار برای پيشگيری از گسترش دامنۀ خشونت ويرانی و کشتار بيشتر است.»

اما «وينگ توکيرا کارو» يکی از رهبران جبهه متحد دمکراسی عليه ديکتاتوری گفت «ما واهمه ای از برقراری وضعيت فوق العاده نداريم اما ما هم خواهان کشتار و خونريزی بيشتر نيستيم.»

در همين حال دولت تايلند برای پايان دادن به اشغال مرکز تجاری بانکوک ابتدا تصميم گرفت آب و برق منطقه را قطع کند، که زيان آن متوجه فروشگاههايی خواهد شد که تجارت کل بانکوک را در دست دارند.

سپس دولت خواهان قطع ترابری شهری شد که اين راه نيز کارساز نخواهد بود زيرا مخالفان با خودروهای خود به منطقه ای می آيند که روزانه هزاران کشاورز تايلندی فرآورده های خود را برای فروش به آنجا می آورند و مخالفان گفته اند با قطع آب و برق منطقه را ترک نخواهند کرد.

هفته گذشته مخالفان دولت با پيشنهاد نخست وزير مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه نوامبر موافقت کردند اما گفتند معاون نخست وزير که عامل کشتار تظاهرکنندگان است بايد تسليم دادگاه شود. از اين رو تظاهرات ادامه يافت و اين خود، خشم دولت، ارتش و نيروهای هوادار دولت را برانگيخت، و ارتش اعلام کرد از بامداد پنجشنبه ممنوعيت اجتماعات و رفت و آمد را برقرار و هرگونه آشوب خيابانی را سرکوب خواهد کرد.

«جاتوپورن پرمفان» يکی ديگر از رهبران سرخپوشان گفت «هيچ چيزی قادر به توقف مخالفان نخواهد شد.» رهبر سرخپوشان گفت «ما چگونه می توانيم به اعتراضات پايان دهيم در حالی که قاتلان مردم آزادانه در خيابانها راه می روند.»

XS
SM
MD
LG