لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۴۳

فرمانده ارتش تايلند: تنها راه برون رفت از بحران کنونی انحلال فوری پارلمان است


حکم کميسيون انتخاباتی تايلند مبنی بر انحلال حزب دمکرات، حزب حاکم تايلند پس از آن صادرشد که تلاش ارتش برای سرکوب تظاهرات سرخپوشان مخالف دولت ناکام ماند. سرخپوشان هوادار جبهه متحد دمکراسی عليه ديکتاتوری در مقابله با نيروهای نظامی نه تنها توانستند همچنان کنترل خود بر بخشهای بزرگی از بانکوک پايتخت تايلند راحفظ کنند؛ بلکه با عقب نشينی نيروهای نظامی عملاً به قدرت برتر در صحنه سياسی تايلند تبديل شده اند.

فرمانده ارتش تايلند در يک موضعگيری پيش بينی نشده، از طريق تلويزيون دولتی اعلام کرد تنها راه برون رفت از بحران کنونی و پايان آشوبهای خيابانی انحلال پارلمان و کناره گيری هرچه زودتر نخست وزير کنونی تايلند است. ژنرال آنوپونگ پائوچيندا، فرمانده ارتش گفت «اگر بحران از طريق گفتگوهای سياسی حل نشود و ميدانم که درخواست انحلال پارلمان مطرح است و به نظر من که درگير مسائل سياسی ام، انحلال فوری پارلمان راه حلی برای پايان آشوبهاست. هرچند بعضی ها پيشنهاد دولت آشتی ملی می دهند. در اين باره نظری ندارم اما من خواهان صلح با مردم هستم.»

آبيهيست وجاجيوا نخست وزير کنونی که تاکنون به پشتيبانی ارتش دلگرم بود، درخواست انحلال پارلمان و استعفای خود را رد کرده است. او گفت «گروهی که به واقع تروريستند، با بهره گيری از مردم بيگناه، خود را مدافع عدالت و دمکراسی ناميده با نيروهای ارتش درگير شده اند.»

نخست وزير اميدوار بود فرماندهان نيرومند ارتش با تهديد به کودتا، سرخپوشان مخالف دولت را وادار به سازش و دستيابی به توافق بر سر تأخير در انحلال پارلمان تا پايان سال ميلادی کنند؛ اما سخنان فرمانده ارتش اقتدار نخست وزير کنونی را به چالش گرفته است.در همين حال آبيهيست وجاجيوا نخست وزير تايلند روز سه شنبه گفت تاکسين شيناوترا نخست وزير پيشين يک تروريست خونخوار است که در خيابانها تظاهرات مرگبار، راه می اندازد.

شبکه ۲۴ تلويزيون فرانسه فيلمی را پخش کرد که نشان می دهد نيروهای ارتش مستقيماً بسوی جمعيت تظاهرکننده تيراندازی می کنند. اين فيلم مغاير گزارش رسمی ارتش است که مدعی شده بود سربازان اقدام به تيراندازی هوايی به منظور پراکندن تظاهرکنندگان خيابانی کرده بودند.

اين فيلم که از پشت جبهه سربازان تايلند گرفته شده، نشان می دهد که سربازان به سرکوب خونين تظاهرکنندگان مشغولند و صدای پياپی شليک گلوله ها شنيده می شود. براساس گزارشها، انفجار يک نارنجک زخمی شدن گزارشگر شبکه ۲۴ فرانسه و کشته شدن هفت تظاهرکننده را در پی داشت.

هجوم ارتش به تظاهرکنندگان که مناطق تجاری و پررفت و آمد بانکوک را در اختيار خود داشتند، ۲۱ کشته و نزديک به ۹۰۰ زخمی برجای گذاشت که يک گزارشگر خبرگزاری رويتر نيز در ميان اين کشته شدگان بود. به همين مناسبت گزارشگران تايلندی برای ادای احترام به همکار کشته شده طی مراسمی ياد او را گرامی داشتند. اما باوجود برقراری آرامش نسبی در پايتخت؛ مخالفان همچنان خواهان انحلال فوری پارلمان و استعفای نخست وزير هستند. تحليلگران سياسی می گويند اين شديدترين ناارامی و درگيريهای خونين دو دهه اخير تايلند است.

XS
SM
MD
LG