لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

اعضاء چند خانوادۀ تظاهرکنندگان سرخ پوش تايلند سخن می گويند


اعضاء چند خانوادۀ تظاهرکنندگان سرخ پوش تايلند سخن می گويند
اعضاء چند خانوادۀ تظاهرکنندگان سرخ پوش تايلند سخن می گويند

فرزند «پينگ لام ساليتو» يکی از تظاهرکنندگان سرخ پوشی بود که در جريان حملۀ ارتش تايلند به مرکز شهر بانکوک کشته شد.

پينگ لام ساليتو ميگويد که از پسر خود – لينگ -- حمايت می کرد چرا که او به دنبال مردم سالاری و يک دولت عادلانه بود. اما پيکر او بعداً در يک معبد بودايی در کمپ تظاهرکنندگان پيدا شد. جايی که تصور می شد از درگيری ها محفوظ بماند.

مادر لينگ لام ساليتو «می گويد که نميخواهد هيچ کس از فرزندانش ديگر اعتراض کنند. او فکر نميکرد که کشتار در کار باشد. اما اگر ميدانست، جلوی پسر خود را می گرفت.»

دو ماه تظاهرات، ۸۰ کشته و ۳۰ ساختمان سوخته در شهر بانکوک که سرخ پوشان در روز آخر تظاهرات آنها را به آتش کشيدند. دولت تايلند وعده داده است که درباره خشونت ها، تحقيقات مستقلی انجام شود، اما می گويد قسمت بزرگی از ماجرا، کار تروريست هايی بود که در ميان تظاهر کنندگان حضور داشتند.

در ميان سرخ پوشان به مقامات شهر بانکوک اعتماد زيادی وجود ندارد. معترضان می گويند که مقامات، نامزدهای منتخب آنها را از قدرت برکنار کرده اند. طبق قوانين اضطراری، دولت فعاليتهای سرخ پوشان را سرکوب می کند.

کامولسيل سينگاسوريا، يک افسر بازنشسته و از برنامه ريزان تظاهرات می گويد سرخ پوشان به شدت تحت فشار هستند. او ميگويد به محض اينکه فرمان اضطراری لغو شود، آنها جنبش ديگری را آغاز می کنند. او می افزايد، اين جنبش بدون خشونت خواهد بود و به خواسته خود يعنی مردم سالاری، ادامه خواهد داد.

پس از سرکوب ماه گذشته، تظاهرکنندگان در اودان تانی، ساختمانها و ماشينهای دولتی را به آتش کشيدند.

پليس و نيروهای امنيتی می گويند از دوستان و اقوام خود در ميان تظاهرکنندگان حضور دارند و آنها نگرانند که به زودی، ناآرامی ها از سر گرفته شود.

چوچات کولينچان، گارد امنيتی شهرداری سابق می گويد آنها علی رغم اينکه احساس همبستگی می کنند، در عين حال، در آماده باش به سر می برند. چوچات کولينچان ميگويد، بنا به برخی شايعات، ممکن است ظرف دو ماه آينده، اتفاقی بيفتد چرا که تظاهرکنندگان همچنان خشمگين هستند و ممکن است بخواهند اقدامات بيشتری بر عليه دولت انجام دهند.

مقامات، وضعيت اضطراری را تا آخر ماه ژوئيه تمديد کرده اند و در عين حال، مشغول بررسی يک طرح آشتی هستند و می گويند انتخابات مجدد، در اوايل سال بعد انجام خواهد شد.

هواداران سرخ پوشان در اودان تانی می گويند آنها حاضرند تا انتخابات مجدد صبر کنند اما اگر تحقيقات درباره خشونت ها، يک طرفه انجام شود، باعث خواهد شد که شکاف موجود در جامعه عميق تر شود.

XS
SM
MD
LG