لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

استقبال دبيرکل سازمان ملل از انتخابات در تايلند


استقبال دبيرکل سازمان ملل از انتخابات در تايلند
استقبال دبيرکل سازمان ملل از انتخابات در تايلند

بان کی – مون، دبير کل سازمان ملل متحد، از «برگزاری منظم» انتخابات پارلمانی تايلند استقبال کرده است، در همين حال رهبران پيروزمند اپوزيسيون مذاکره برای تشکيل دولت را آغاز می کنند.

آقای بان بعد از ظهر دوشنبه در بيانيه ای که در نيويورک صادر کرد گفت اميدوار است انتخابات به «تحکيم دمکراسی، آشتی و ثبات» در تايلند کمک کند. يک گروه ناظر آسيايی - شبکه آسيايی انتخابات آزاد - انتخابات تايلند را به عنوان رويدادی که به طور کلی با آرامش و منظم برگزار شد و مردم اجازه يافتند خواست خود را بيان کنند، ستود.

با اين حال، گروه يادآور شد خلافکاری هايی نيز صورت گرفت، که موارد خشونت، ارعاب و خريد رای از آن جمله بود.

کميسيون انتخابات تايلند نتايج نهايی را روز سه شنبه منتشر کرد؛ حزب مخالف «پو تای» ۲۶۵ کرسی از ۵۰۰ کرسی پارلمان را تصاحب کرد؛ حزب حاکم دمکرات ۱۵۹ کرسی به دست آورد.

در اين ميان در بانگوک، يينگلاک شيناواترا رهبر حزب «پوتای» با رهبران حزب برای گفتگوهايی که انتظارمی رفت شامل بحث مقدماتی درباره پست های کابينه باشد، ملاقات کرد.

خانم يينگلاک که انتطار می رود پارلمان او را به عنوان نخستين نخست وزير زن تايلند تاييد کند، روز دوشنبه تشکيل ائتلافی را با چهار حزب کوچکتر که بر تقريبا بر سه پنجم کرسی های پارلمان مسلط خواهد بود، اعلام کرد.

يينگلاک از زمان پيروزی در انتخابات روز يکشنبه، بر علاقه خود به آشتی ملی پس از سال ها نفاق در پی کودتای نظامی که برادر بزرگ او تاسکين شيناواترا، نخست وزير سابق، را برکنار کرد، تاکيد گذاشته است.

تازوه وارد سياسی ۴۴ ساله روز سه شنبه به خبرنگاران گفت تا نتايج انتخابات رسما تاييد نشود در مورد هيچ پست کابينه تصميم گرفته نخواهد شد. با اين حال، وقتی اعلام شد، گزينش ها برای هر علامتی که نشان دهد آقای تاسکين چه اندازه بر دولت جديد نفوذ خواهد داشت، از نزديک زير نظر خواهد بود.

او در حال حاضر برای پرهيز از مجازات زندان به اتهام فساد، که می گويد انگيزه سياسی داشت، در دبی زندگی می کند، و گفته است علاقه ندارد نقش فعالی در صحنه سياسی تايلند بازی کند.

XS
SM
MD
LG