لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

کشمکش بين مخالفان و نيروهای دولتی در تايلند ادامه دارد


حدود ۱۰۰ نفر از مخالفان دولت تايلند موسوم به سرخ پوشان که در مرکز اقتصادی و توريستی بانکوک تجمع کرده اند شبانگاه پنجشنبه به يک بيمارستان در نزديکی محل اجتماع خود حمله کردند. حمله سرخ پوشان در حالی صورت گرفت که مدير بيمارستان از آنان تقاضا می کرد وارد بيمارستان نشوند. هدف حمله آنان يافتن سربازان و مأموران پليسی بود که احتمال می دادند در بيمارستان موضع گرفته باشند.

سرخ پوشان پس از جستجو، موفق به يافتن هيچ نيروی امنيتی نشدند و بيمارستان را ترک کردند. بدنبال اين حمله بيماران به بيمارستان های دورتر از منطقۀ مورد اشغال سرخ پوشان منتقل شدند و در واقع بيمارستان به حال نيمه تعطيل در آمد.

آبهيسيت وجاجيوا نخست وزير تايلند که سرخپوشان، دولت او را غير قانونی می خوانند در يک بيانيۀ تلويزيونی گفت لازم نيست که وی دگرباره حملۀ اخير آنان به بيمارستان را محکوم کند زيرا جامعۀ تايلند و جهان، سرخپوشان را محکوم کرده است.

نخست وزير تايلند افزود دولت تمامی تدابير لازم را به کار خواهد گرفت تا از وقوع چنين حملاتی جلوگيری کند.

برغم اين هشدارها تظاهراتی که در دوازدهم ماه مارس مطابق با ۲۱ اسفند آغاز شد موجب فلج شدن مرکز اقتصادی پايتخت تايلند شده است و در خشونت های ناشی از آن ۲۷ نفر کشته و حدود هزار نفر زخمی شده اند.

بدنبال حمله سرخ پوشان به بيمارستان، طرفداران دولت تايلند که از طبقه نسبتاً ثروتمند و با نفوذ جامعه هستند و به زردپوشان موسومند، خواستار برخورد نظامی با سرخ پوشان شده اند. از آن جا که سرخ پوشانِ مخالف دولت فعلی از نفوذ زرد پوشان در دولت و ارتش تايلند خشمگينند بازگشت آنان به صحنۀ برخورد های سياسی اخير تايلند، بر نگرانی ها افزوده است.

در همين حال وزير امور خارجه تايلند در جاکارتا پايتخت اندونزی اظهار داشت نا آرامی های تايلند مساله ای داخلی است و دولت برای مقابله با آن به کمک خارجی نياز ندارد. وی از ملاقات برخی از مقام های خارجی با رهبران سرخ پوشان انتقاد کرد.

تظاهرکنندگان مخالف دولت که اکثراً از طبقات کم در آمد جامعه هستند خواستار انحلال پارلمان فعلی و انتخابات جديد در آن کشور هستند و می گويند تا انحلال پارلمان به تظاهرات ادامه خواهند داد. آنها معتقدند آقای وجاجيوا در انتخابات دسامبر ۲۰۰۸ با کمک و نفوذ غير قانونی نيروهای ارتش، نخست وزير شده است.

XS
SM
MD
LG