لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

محاکمه سرخپوشان در تايلند آغاز شد


دادگاهی در تايلند محاکمه اعضای جنبش مخالفان دولت موسوم به سرخ پوشان را آغاز کرده است. سرخ پوشان در اين دادگاه به ارتکاب اقدامات تروريستی متهم شده اند.

۱۹ نفر از رهبران «جبهه متحد دموکراسی عليه ديکتاتوری،» يا پيراهن قرمزها، که رهبری اعتراضات ضد دولتی چند ماه اخير در تايلند را بر عهده داشتند، متهمان اين دادگاه هستند.

اعتراضات سرخپوشان تايلندی هفته ها ادامه داشت و به خشونت گراييد. بيش از ۹۰ نفر در اعتراضات پيراهن قرمزها عليه دولت تايلند کشته شدند که اکثريت قربانيان را خود افراد معترض تشکيل می دادند.

در اواخر ماه مه سال جاری ميلادی نيروهای نظامی با ورود به صحنه به حضور معترضان سرخ پوش در خيابان ها، پايان دادند.

شماری از مخالفان دولت تايلند متهم شده اند که با بهره گيری از مردان مسلح ناشناس به سربازان و خود معترضان در جريان سرکوب ها حمله کرده و شماری از ساختمان ها را به آتش کشيده اند.

«کاروم فونتاکلنگ،» وکيل مدافع اين ۱۹ نفر، تأکيد کرده است که موکلان وی در اين رويدادها دخالتی نداشته اند. وی در اظهاراتی ابراز اميدواری کرد که بتوان به اين دادگاه برای رسيدن به عدالت اميدوار بود گر چه به گفته او، عدالتی در کشور وجود ندارد.

در جريان برگزاری جلسه دادگاه رهبران سرخ پوشان، شماری از هواداران پيراهن قرمز ها در همبستگی با رهبران متهم در برابر محل دادگاه تجمع کردند. يکی از تجمع کنندگان می گويد عدالت ما بستگی به حکم اين دادگاه دارد.

از سوی ديگر، دولت تايلند به آرامی وضعيت فوق العاده را که به دنبال اعتراضات ضد دولتی در شماری از استان ها برقرار شده بود، لغو کرد. با اين وجود، وضعيت اضطراری همچنان در شهر بانکوک، پايتخت تايلند، و نيز در ۷ استان به قوت خود باقی است.

اعلام وضعيت اضطراری به مقامات امنيتی اين اجازه را داده است که افراد را بدون هيچ اتهامی بازداشت کرده و مطبوعات را سانسور کنند. ممنوعيت برگزاری اجتماعات و مسدود کردن حساب های بانکی از ديگر پيآمد های اعلام وضعيت فوق العاده در شماری از استان های تايلند بوده است.

XS
SM
MD
LG