لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

ارتش تايلند وارد منطقۀ تجاری بانکوک شد


تايلنديهايی که خود را جنبش «بی رنگ» می خوانند روز شنبه از نقاط مختلف اين کشور در بانکوک جمع شده و خواهان پايان کمپين جنبش سرخ عليه دولت اين کشور شدند. تظاهرات جديدی در خيابان های بانکوک، پايتخت تايلند آغاز و بيش از ۳ هزار نفر در ميدان پيروزی جمع شده و از اعضای جنبش سرخ که حامی تاکسين شيناواتر نخست وزير پيشين تايلند هستند، خواستند، به تظاهرات خود پايان دهند.

سرخپوشان ۵ هفته است که دست به تظاهرات می زنند. سرخ پوشان طبقۀ حاکم را متهم می کنند که کودتای نظامی سال ۲۰۰۶ اين کشور را طراحی و منجر به برکناری آقای شيناواترا شدند.

اما بسياری از حاميان جنبش «بی رنگ» تايلند که مخالف هم سرخپوشان هستند و هم با جنبش زرد که وابسته به ارتش است، مخالفند، از طريق سايت های روابط اجتماعی نظير فيس بوک و تويتر، سازمان يافته اند . يکی از تظاهرکنندگانِ جنبش بی رنگ می گويد ما آمده ايم که به سرخ پوشان نشان دهيم بسياری از مردم مخالف تظاهرات آنها هستند زيرا اقدام های آنها غيرقانونی و غير اخلاقی است.

تظاهرکنندگان روز شنبه عکسی از رهبران سرخپوشان را به همراه داشتند که بر روی آن نوشته شده بود «رهبران دزدان.»

به رغم آنکه اين تظاهرکنندگان خواهان اقدام های قضائی عليه سرخ پوشان هستند، به نظر نمی رسد حاميان تاکسين شيناواترا قصد عقب نشينی از خواستهای خود را داشته باشند. سرخ پوشان تايلند خواهان استعفای آبهيسيت وجاجيوا نخست وزير، منحل شدن پارلمان و برگزاری انتخابات دوباره هستند.

هفته گذشته در درگيری سرخ پوشان با نيروهای نظامی تايلند دست کم ۲۴ تن کشته و بيش از ۸۰۰ نفر مجروح شدند. در حال حاضر به نظر می رسد بحران سياسی تايلند به يک بن بست رسيده است. سرخپوشان اعلام کرده اند که ديگر حاضر به مذاکره نيستند و خواهان برکناری هرچه سريع تر نخست وزير و برگزاری انتخابات پيش از موعد هستند.

در همين حال روز دوشنبه ارتش وارد منطقه تجاری بانکوک شد و اعلام کرد که از تظاهرات سرخ پوشان جلوگيری به عمل خواهد آورد اما سرخ پوشان نيز اعلام کردند که روز سه شنبه تظاهرات برپا خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG