لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۴۹

تایلند پیشنهاد مذاکره معترضان به میانجیگری سازمان ملل متحد را رد کرد


Relief Efforts Continue in Haiti (photos by B. Newhouse)

دولت تایلند درخواست تظاهر کنندگان جناح مخالف مبنی بر مذاکرات به میانجیگری سازمان ملل متحد و با هدف پایان دادن به سه روز مبارزاتی که از هر دو طرف قربانیانی در بانکوک بجای گذاشت، رد کرده است.

فعالان مخالف که به سرخ پوشان معروفند روز یکشنبه گفتند برای گفت و گوهائی با میانجیگری سازمان ملل متحد آماده اند مشروط بر آنکه ارتش سرکوب اجتماعات آنان را متوقف سازد.

سخنگوی دولت اعلام کرده است که عملیات نظامی برای محاصره محلی تظاهرات که از روز پنجشنبه آغاز شده بود ادامه خواهد یافت. وی افزود دولت به عوامل خارجی اجازه نخواهد داد تا در امور داخلی کشور مداخله کنند.

سربازان تایلندی از روز پنجشنبه با توسل به تیر اندازی راههای رسیدن به محل اجتماعات سرخ پوشان را که با استفاده از مواد منفجره دست ساز و سنگ پرانی به آنان حمله میکنند، بسته اند. در این برخوردهای خشونت آمیز تا کنون دست کم ۲۵ نفر کشته و حدود ۲۰۰ نفر نیز مجروح شده اند.

روز یکشنبه معترضان سرخ پوش در راه بندانی که اطراف محل اجتماع و تظاهرات آنها در مرکز تجاری بانکوک برپا شده است با آتش زدن لاستیک اتوموبیل دود غلیظی ایجاد کردند.

روز یکشنبه دولت تایلند مقررات وضعیت اضطرای را در پنج ایالت دیگر به اجرا گذاشت و برای مقابله با نا آرامیها روزهای دوشنبه و سه شنبه را تعطیل عمومی اعلام کرده است.

روز یکشنبه همچنین دولت طرح اجرای مقررات منع رفت و آمد در بخشهائی از پایتخت را لغو کرد و اعلام کرد که نیازی به چنین اقدامی مشاهده نمیشود.

نخست وزیر تایلند شنبه شب گفت دولت از مقابله و رویارویی با سرخ پوشان مخالف دولت عقب نشینی نخواهد کرد و افزود دولت در نظر دارد با حداقل خسارات و صدمات و هرچه زودتر اوضاع را بحالت عادی بازگرداند.

آقای آبیسیت، نخست وزیر تایلند هفته گذشته پیشنهاد نهائی خود را به سرخ پوشان ارائه کرد و پذیرفت که پارلمان را منحل کرده و انتخابات جدیدی در ماه نوامبر – یکسال قبل از زمان معمول – برگزار کند. سرخ پوشان این پیشنهاد را نپذیرفتند.

XS
SM
MD
LG