لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

درگیری مخالفان نخست وزیر تایلند با پلیس


تجمع معترضان در برابر ساختمان تلویزیون تایلند در بانکوک، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
تجمع معترضان در برابر ساختمان تلویزیون تایلند در بانکوک، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

پلیس ضد شورش تایلند روز جمعه در بانگوک برای متفرق کردن هزاران معترض مخالف دولت که به خیابان ها ریخته بودند به گاز اشک آور متوسل شد.

تظاهرات پس از آن به راه افتاد که دادگاه به یینگلاک شیناوات نخست وزیر دستور داد کناره گیری کند و یک آژانس ضد رشوه گیری و اختلاس، او را به سهل انگاری متهم کرد.

سوتب تیوک سوبان، رهبر مخالفان دولت، در یک پارک عمومی طرفدارانش را ترغیب کرد در خارج از پارلمان، دفتر نخست وزیر و پنج ایستگاه تلویزیونی جمع شوند تا دولت نتواند از آنها استفاده کند.

دادگاه قانون اساسی تایلند روز چهارشنبه خانم شیناوات و ۹ عضو کابینه او را در ارتباط با پرونده جداگانه ای که شامل انتصاب دوباره یک کارمند ارشد دولت می شد، از مقام نخست وزیری برکنار کرد.

وزیر بازرگانی که متحد نزدک یینگلاک، و برادر پرنفوذ او تاسکین شیناوات، بود، به عنوان نخست وزیر موقت برگزیده شد. با این وجود بسیاری از معترضان هنوز راضی نیستند، زیرا دولت یینگلاک همچنان بر سر کار است.

معترضان خواهان «هجوم نهایی» به شکل اعتراض انبوه در روز جمعه شدند.

کمیسیون ضد فساد تایلند روز پنجشنبه مورد دیگری را بر مشکلات یینگلاک افرود، و حکم داد شواهد کافی برای تحت پیگرد قرار دادن او در ارتباط با برنامه بحث انگیز یارانه برنج وجود داد. منتقدین می گویند آن برنامه با فساد همراه بود و میلیون ها دلار هدر شد.

پرونده اینک به سنای تایلند ارجاع می شود، در آنجا یینگلاک با رای استیضاح ، که ممکن است شامل ممنوعیت پنج ساله از فعالیت های سیاسی باشد، روبرو خواهد شد.

این تصمیم ها، تایلند را در یک بن بست عمیق قرا می دهد زیرا طرفداران روستایی و فقیر تاسکین را در برابر مخالفان، که اغلب از طبقه متوسط هستند، قرار می دهد.

طرفداران یینگلاک و تاسکین نیز برای اعتراض به حکم دادگاه که آن را برآمده از انگیزه های سیاسی می دانند، خواهان تجمع بزرگی در روز شنبه شده اند.
XS
SM
MD
LG