لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

نیروهای نظامی تایلند نظم را در پایتخت برقرار می کنند


مقامات امنیتی در تایلند می گویند یک روز پس از عملیاتی مرگبار برای بیرون راندن هزاران معترض سرخپوش، نظم را در اکثر مناطق بانکوک برقرار کرده اند.

نیروهای امنیتی روز پنجشنبه در جریان جستجو برای ستیزه گرانی که در برابر حملات نیروهای دولتی ایستادگی می کردند، تیرهای اخطار شلیک کردند.

مقامات می گویند شمار کسانی که در حمله کشته شدند به ۱۵ تن افزایش یافته و ۱۰۰ نفر مجروح شده اند. کشته شدگان شامل شش نفری هستند که اجساد آنها از یک معبد بودائی در داخل ناحیه اعتراض بیرون کشیده شد.

معترضین با آتش زدن دست کم ۳۵ ساختمان در بانکوک به حمله پاسخ دادند، و بسیاری از آنها، از جمله یکی از بزرگترین مراکز خرید و فروش در منطقه را ویران کردند. برخی از ساختمان ها روز پنجشنبه در حالی که آتش نشانان سعی می کردند آتش را خاموش کنند، همچنان می سوختند.

کارگران شهرداری همچنین پاک کردن منطقه ای در مرکز تجاری پایتخت را که سرخپوشان برای ۱۰ هفته اشغال کرده بودند، آغاز کردند.

اکثر معترضین از طبقات فقیر شهری و فعالان کارگری هستند که از تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق، پشتیبانی می کنند.

سخنگوی دولت تایلند روز پنجشنبه اظهار داشت او ناراحتی های سرخپوشان را درک می کند. اما همچنین گفت حملات آتش افروزی و غارت توسط برخی از معترضین، عملیاتی جنایی بود که به منزله تروریسم سازمان یافته است.

سه رهبر سرخپوشان روز پنجشنبه خود را به پلیس تسلیم کردند، و شمار رهبرانی که در بازداشت پلیس هستند به هشت نفر رسید.

مقامات پلیس گفتند آنها برای تحقیقات به یک اردوگاه نظامی در جنوب بانکوک منتقل می شوند. مقامات همچنین ممنوعیت آمد و شد شبانه در بانکوک وسه استان را تا روز شنبه تمدید کردند.

XS
SM
MD
LG