لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۶

سیل پایتخت تایلند را تهدید می کند


شهروندان در حومه بانکوک در حال تخلیه شهر. ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱
شهروندان در حومه بانکوک در حال تخلیه شهر. ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱

مقام ها در تایلند می گویند دیگر نمی توانند مانع پیشروی سیلی که به پایتخت سرازیر شده است شوند.

یینگ لاک شیناواترا نخست وزیر، که این سیل نخستین بحران از زمان انتخابش به این مقام است، روز پنجشنبه گفت به مسئولان دستور داده است دریچه های سیل در بانکوک را باز کنند و اجازه دهند آب از طریق کانال های شهر به دریا بریزد.

مقامات می گویند آنها مطمئن نیستند که آیا آب از کانال ها به خیابان ها خواهد ریخت و صحنه های ویرانی در نواحی شمال شهر در آنجا تکرار خواهد شد یانه.

سیل، خودروسازان ژاپنی را که کارخانه هایی در تایلند دارند ناچار به کاهش تولید کرده است و به حدود ۶ هزار واحد در روز رسیده است.

سیل بر صنایع دیگر نیز اثر گذاشته است. شرکت عظیم ژاپنی سونی اعلام کرد به دلیل سیل عرضه جهانی تازه ترین دوربین های دیجیتال تک لنزی را به تاخیر انداخته است. قرار بود عرضه این دوربین روز ۱۱ نوامبر برابر با ۲۰ آبان انجام گیرد.

تصمیم به باز کردن دریچه های سیل در بانکوک موجب شده است مردم برای خرید خواربار و تدارکات دیگر شتاب کنندو مقام ها به فروشندگان علیه احتکار هشدار داده اند. به ساکنان همچنین دستور داده شده است خودروهای خود را از روی پل ها و آزاد راه ها بیرون ببرند.

در ناحیه شمالی شهر بانکوک، آب هم اینک خیابان ها را پر کرده است. تا کنون چند ناحیه صنعتی در آب فرو رفته و پیش بینی می شود وضع در روزهای آینده بدتر شود.

در سراسر تایلند شمار مرگ های ناشی از وخیم ترین سیل در ۵۰ سال گذشته به ۳۲۰ تن رسیده و ۹ میلیون نفر را فراگرفته است. سیل همچنین در ویتنام، کامبوج و لائوس، ویرانی های فراوانی به بار آورده و صدها کشته برجا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG