لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۰

بعد تازه اختلاف تايلند و کامبوج بر سر يک معبد ۹۰۰ ساله


بعد تازه اختلاف تايلند و کامبوج بر سر يک معبد ۹۰۰ ساله
بعد تازه اختلاف تايلند و کامبوج بر سر يک معبد ۹۰۰ ساله

تایلند از کنوانسيون ميراث جهانی يونسکو، در جريان منازعه با کامبوج بر سر يک معبد ۹۰۰ ساله در يک ناحيه دور دست مرزی، خارج شده است.

چندين برخورد نظامی بين دو کشور در نزديکی معبد پريه وی هير از اوايل فوريه تا کنون بيش از ۲۰ کشته و هزاران آواره بجا گذشته است.

تايلند می گويد بدان جهت از کنوانسيون خارج می شود که يونسکو طرح کامبوج در مورد اداره امور معبد را در دستور کار خود قرار داده است. تايلند می گويد اختلافات مرزی دو کشور بايد قبل از هر اقدامی در مورد اداره امور معبد حل و فصل شده باشد.

تايلند در عين حال اصرار بر آن دارد که مسئله از طريق مذاکرات مستقيم با کامبوج حل و فصل شود و از مشارکت در تلاش هایی که از خارج و از طريق سازمان ملل متحد و سازمان های منطقه ای برای برطرف ساختن تشنج با کامبوج صورت می گيرد خودداری کرده است.

کامبوج در ماه مه در حرکتی قضائی سراغ دادگاه بين المللی رفت و خواستار آن شد که تايلند نيروهای خود را از اراضی نزديک به معبد مورد اختلاف خارج کند.

اين معبد که در کامبوج پريه وی هير و در تايلند پهرا وی هارن ناميده می شود در سال ۲۰۰۸ جز ميراث های جهانی شناخته شد.

هر دو طرف در اين مورد که معبد در قلمرو کامبوج قرار دارد ارتفاق نظر دارند و اختلاف و منازعه ناشی از آن است که دسترسی به معبد صرفا از طريق معبری امکان پذير است که بخشی از قلمرو تايلند شناخته می شود.

XS
SM
MD
LG