لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۵۲

نخست وزیر تایلند مردم را به «آشتی ملی» دعوت می کند


در تایلند، درحالی که کوشش برای برقراری نظم در پی سرکوب خشونت بار معترضین ضد دولتی در بانکوک ادامه دارد، نخست وزیر، خواهان آشتی ملی شده است.

آبیهیسیت وجاجیوا روز جمعه در تلویزیون ظاهر شد و گفت دولت در حالی که در تلاش است شکاف های سیاسی عمیق را درمان کند، با «چالش های عظیم» روبرو خواهد شد.

در این میان، کارگران شهرداری در پایتخت آوارهای برجا مانده از هفته ها زد و خورد خشونت بار و شورش را، که بیش از یک میلیارد دلار خسارت به بارآورده است، جمع کردند.

معترضین سرخپوش بیش از ۳۰ حریق در بانکوک برپا کردند، و روز چهارشنبه زمانی که سربازان وارد اردوگاه آنها در مرکز شهر شدند، بزرگترین مجموعه خرید و فروش کشور را به آتش کشیدند.

سرخپوشان و گروه های طرفدار حقوق بشر، اقدام دولت در استفاده از زور برای متفرق ساختن معترضین را محکوم کرده اند.

از زمانی که سرخپوشان تظاهرات خود را آغاز کردند، دست کم ۸۳ تن کشته و ۱۸۰۰ نفر مجروح شدند.

معترضین هنگام بازگشت به خانه های خود در شمال تایلند همانند قهرمانانی مورد استقبال قرار گرفتند. بسیاری ازهواداران سرخپوشان در میان جمعیت، که هنوز از دولت آبیهیسیت خشمگین هستند، عهد کردند به نبرد ادامه دهند.

نخست وزیر پیشنهاد کرده است پارلمان را منحل کند و انتخابات جدید روز ۱۴ ماه نوامبر برگزار شود.

اما، وزیر کشور روز جمعه در یک کنفرانس اقتصادی در توکیو گفت وضعیت امنیتی نامعلوم بر امکان برگزاری انتخابات در سال جاری سایه ای از تردید می اندازد. او همچنین گفت نا آرامی سیاسی تاثیر فاجعه باری بر بخش توریسم کشور، که ۱۵ تا ۲۰ درصد نیروی کار را جذب می کند، خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG