لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

یک ژنرال ارتش تایلند مسئولیت برقراری نظم در بانکوک را بر عهده می گیرد


نخست وزیر تایلند مسئولیت برقراری نظم در بانکوک را به ارتش سپرده است.

در پی ناتوانی پلیس در دستگیری رهبران اعتراضات ضد دولتی، آبهیست وجاجیوا، روز جمعه در سخنانی که از تلویزیون پخش شد اعلام کرد ژنرال «انوپونگ پائوچیندا» مسئولیت برقراری نظم و متوقف ساختن خشونت معترضین «سرخپوش» را بر عهده می گیرد.

حمله پلیس به هتلی در بانکوک، که رهبران معترض در آن محاصره شده بودند، نتوانست از فرار آنها جلوگیری کند.

مقامات در تایلند می گویند آنها در این باره که چگونه رهبران اعتراضات ضد دولتی توانستند از هتلی که نیروهای امنیتی محاصره کرده بودند فرار کنند، تحقیق خواهند کرد.

یکی از سه رهبر «سرخپوش» روز جمعه با استفاده از طناب از سه طبقه هتل پایین آمد و طرفدارانش او را، پیش از آن که پلیس برای دستگیری اش نزدیک شود، بسرعت بیرون بردند.

او بعدا به محل بازگشت، از روی سقف یک وانت برای جمعیت سخن گفت و عهد کرد آبهیست وجاجیوا نخست وزیر را «تعقیب کند.»

دو رهبر «سرخپوش» دیگر موفق شدند فرار کنند، در حالی که معترضین دو پلیس را برای دقایقی بازداشت کردند.

اکثر معترضین از تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق که در سال ۲۰۰۶ برکنار شد حمایت می کنند. آنها ادعا مدعی هستند آبهیست غیر قانونی منصوب شد و می خواهند استعفا دهد.

معاون نخست وزیر پیشتر در روز جمعه برای اعلام حمله به هتل به تلویزیون دولتی رفت. او رهبران سرخپوش را «تروریست» توصیف کرد و معترضین را تشویق کرد محل را ترک کنند.

یک نماینده سازمان نظارت بر حقوق بشر در تایلند می گوید عملیات نافرجام دستگیری رهبران اعتراض نشان می دهد پلیس قادر نیست کارش را انجام دهد و دولت ممکن است برای برقراری نظم به ارتش متوسل شود. او وضع را «خطرناک» توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG