لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۴۳

کمیسیون انتخابات تایلند: حزب حاکم منحل شود


کمیسیون انتخابات تایلند خواستار انحلال حزب آبیسیت وجاجیوا، نخست وزیر این کشور شد زیرا گفته می شود این حزب کمک های مالی غیرقانونی دریافت کرده است.

کمیسیون انتخابات تایلند نظر اخیر خود را درباره حزب دمکراتیک، روز دوشنبه اعلام کرد. پیش از انحلال حزب، این تصمیم باید از سوی دادگاه قانون اساسی تأیید شود.

این تصمیم کمیسیون انتخابات می تواند فشاری مضاعف بر نخست وزیر تایلند وارد کند چرا که همزمان تظاهر کنندگان مخالف او خواستار استعفای آقای وجاجیوا از مقام نخست وزیری شده اند.

تظاهر کنندگان موسوم به سرخ پوش همچنین خواستار برگزاری انتخابات جدید هستند. آنان تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق تایلند را حمایت می کنند که در سال ۲۰۰۶ طی کودتا برکنار شد.

روز دوشنبه آبیسیت وجاجیوا «تروریست ها» را به ایفای نقش در تظاهرات روز شنبه در بانکوک متهم کرد. این تظاهرات دست کم ۲۱ کشته و حدود ۹۰۰ مجروح برجای گذاشته است.

نخست وزیر تایلند در یک سخنرانی تلویزیونی گفت دولتش به حل اختلافات مصمم است.

تظاهرکنندگان ضد دولتی روز دوشنبه در اقدامی نمادین و به یاد قربانیان خشونت های روز شنبه میان تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی، تابوت های خالی را در خیابان های بانکوک به حرکت درآوردند.

خانواده های عزادار نیز شامگاه یکشنبه به یاد عزیزانشان تابوت های خالی حمل کردند و یا عکس قربانیان کشته شده را در دست گرفتند.

نا آرامی های بانکوک روز دوشنبه موجب سقوط ناگهانی در بازار سهام تایلند شد.

XS
SM
MD
LG