لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

معترضین تایلندی در اقدامی نمادین خون می دهند


در تایلند، معترضین ضد دولتی به منظور تاکید بر تقاضای خود برای برگزاری انتخابات جدید، خونشان را در برابر دفتر نخست وزیر پاشیده اند.

معترضین که تی شرت های سرخ پوشیده بودند، روز سه شنبه ۳۰۰ لیتر خون از کوزه های پلاستیکی در کنار درهای ساختمان خانه دولت ریختند.

معترضین به تاسکین شیناواترا نخست وزیر برکنار شده، که در میان جمعیت فقیر و روستانشین تایلند محبوبیت دارد، وفادار هستند. او در یک کودتای نظامی در سال ۲۰۰۶ برکنار شد.

معترضین می خواهند «آبهیسیت وجاجیوا» رهبر فعلی تایلند پارلمان را منحل سازد و انتخابات جدید برگزار کند. او، که از حمایت طبقات بالای تایلند برخوردار است، این تقاضا را رد کرده است.

یک سخنگوی به اصطلاح «سرخ پوشان» گفت دست کم ۲۰ هزار نفر به پرستاران اجازه دادند مقدار کمی از آنها خون بگیرند تا به عنوان یک اعتراض نمادین علیه آبیهیسیت به کار رود.

او گفت معترضین بر این عقیده هستند که نخست وزیر پیوند مشترکی با مردم ندارد.

رهبران معترضین می گوید این تاکتیک نماد فداکاری هایی است که آنها آماده هستند انجام دهند. اما منتقدین آن را به عنوان یک عمل غیر بهداشتی و بیهوده محکوم کرده اند.

ناظران می گویند اهدای خون همچنین به منظور جلب توجه بیش از ۱۰۰ هزار شهروند است که بسیاری از آنها از مناطق روستایی آمده اند، و از روز یکشنبه در بانکوگ سرگرم تظاهرات بوده اند.

«سرخ پوشان» حامیان تاسکین شیناواترا، نخست وزیر سابق هستند که در یک کودتای نظامی در سال ۲۰۰۶ برکنار شد.

آنها ادعا می کنند دولت «آبهیستی وجاجیوا» نخست وزیر پس از آن که احکام دادگاه دو دولت متحد تاسکین را از قدرت برکنار کرد، به طور غیر قانونی به قدرت رسید.

بامداد دوشنبه، هزاران نفر دامنه اعتراض را به یک پادگان نظامی، که تخست وزیر و رهبران دولت در آنجا جلسه ای تشکیل داده بودند، کشاندند.

نخست وزیر از حمایت به اصطلاح «زردپوشان»، که ارتش از آنها پشتیبانی می کند، فرهیختگان شهری، و طرفداران خانواده سلطنتی تایلند برخوردار هستند.

تاسکین که به اتهام فساد به دو سال زندان محکوم شده است، در حال حاضر به حال تبعید در دوبی زندگی می کند.

XS
SM
MD
LG