لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

زن تایلندی مدرک لیسانس خود را در ۹۱ سالگی گرفت


کیملان جیناکول در مراسم فارغ التحصیلی در دانشگاه آزاد دولتی «سوکهُوتای تاماتیرات»، مدرک لیسانس خود را دریافت کرد - ۹ اوت ۲۰۱۷، بانکوک - تایلند
کیملان جیناکول در مراسم فارغ التحصیلی در دانشگاه آزاد دولتی «سوکهُوتای تاماتیرات»، مدرک لیسانس خود را دریافت کرد - ۹ اوت ۲۰۱۷، بانکوک - تایلند

یک زن تایلندی ۹۱ ساله بعد از بیش از ۱۰ سال تحصیل، بالاخره مدرک لیسانس خود را از دست پادشاه تایلند دریافت کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس از شبکه «پی بی اس» تایلند، «کیملان جیناکول» روز چهارشنبه مدرک لیسانس خود را در رشته «توسعه انسانی و خانواده»، در یک مراسم فارغ التحصیلی در دانشگاه آزاد دولتی «سوکهُوتای تاماتیرات» در حومه بانکوک دریافت کرد. رشته او، شاخه‌ای از جامعه شناسی است که با روابط انسان با محیط اجتماعی و طبیعی خود سروکار دارد.

او گفت: «اگر درس نخوانید، مطالعه نکنید، و معلومات نداشته باشید، نمی توانید درست حرف بزنید، و نمی توانید معقول و قابل درک باشید.»

مدرک لیسانس خانم جیناکول توسط «ماها واجیرالنگکورن» پادشاه تایلند که سال گذشته به تخت شاهنشاهی نشست، اهداء شد. در تایلند رسم است که مدارک تحصیلی در دانشگاه های دولتی توسط اعضای خانواده سلطنتی به فارغ التحصیلان تقدیم شود.

خانم جیناکول با استفاده از واژه هایی که احترام زیادش را به پادشاه کشورش نشان می داد، گفت: «خیلی خوشحال هستم و باعث افتخار من است که شاهنشاه با کمال بزرگواری به من لطف و محبت بی انتها نشان داده اند.»

کیملان جیناکول که ساکن استان «پایائو» در ۷۲۵ کیلومتری بانکوک است، این همه راه را همراه با خانواده اش طی کرد، تا در مراسم فارغ التحصیلی شرکت کند.

منگکول جیناکول، پسر خانم جیناکول به شبکه «پی بی اس» تایلند گفت: «بعضی اوقات [مادرم] از نظر فیزیکی خسته می شد ولی ما به عنوان فرزندانش او را تشویق می کردیم تا به تحصیل ادامه بدهد و مادر ما درس خواند و تحصیلاتش را با موفقیت تمام کرد.»

دانشگاه آزاد دولتی «سوکهُوتای تاماتیرات»، که کلاس های ویژه برای سالمندان دارد، امسال ۱۹۹ دانشجو بالای ۶۰ سال داشت. این دانشگاه کورس های نیمه وقت و از راه دور ارائه می دهد.

پانوماس کادنگائونگام، استاد و جانشین رئیس دانشگاه گفت: «برای افراد سالمند، ما بیشتر روی جنبه عملی کلاسها تمرکز می کنیم تا نظری. در نتیجه آنچه می آموزند را می توانند بلافاصله به کار گیرند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG