لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

سفر وزیر امور خارجه تایلند به خاورمیانه برای رایزنی در مورد آزادی گروگان‌های حماس


مادر ناتاپورن، شهروند تایلندی که در اسرائیل کار می‌کرد.
مادر ناتاپورن، شهروند تایلندی که در اسرائیل کار می‌کرد.

وزیر امور خارجه تایلند روز سه‌شنبه به قطر و مصر سفر کرد تا درباره سرنوشت دستکم ۲۲ شهروند آن کشور که در حمله تروریستی حماس به اسرائیل به گروگان گرفته شده‌اند، گفتگو کند.

«سرتا تاویسین»، نخست وزیر تایلند، روز دوشنبه گفت که دولت این کشور سخت تلاش می‌کند تا شهروندان تایلندی را به کشور بازگرداند.

او روز سه شنبه «پارنپری باهیدها نوکارا»، وزیر امور خارجه تایلند را برای دیدار و گفتگو با نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر، به آن کشور اعزام کرد. وزیر امور خارجه تایلند روز چهارشنبه با همتای مصری خود نیز رایزنی خواهد کرد.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط اسرائیل، بیش از ۲۳۰ نفر در پی حملات تروریستی شبه‌نظامیان حماس به خاک اسرائیل ربوده و به غزه برده شده‌اند، که ۲۲ نفر از آنها شهروند تایلند هستند.

مقامات اسرائیلی در گزارش دیگری شمار تایلندی‌های ربوده شده در درگیری حماس و اسرائیل را ۵۴ نفر اعلام کرده‌اند.

وزارت امور خارجه تایلند در بیانیه‌ای اعلام کرد که نوکارا «درباره وضعیت اتباع کشورش که در خشونت‌های جاری در اسرائیل و غزه گروگان گرفته شده‌اند، با مقامات قطر و مصر رایزنی خواهد کرد.»

پیش از این صدای آمریکا به نقل از مقامات اسرائیلی نوشته که بیش از ۱۴۰۰ نفر که بیشترشان غیرنظامی بودند، در حملات گروه شبه‌نظامی حماس که از ۱۵ مهر از نوار غزه آغاز شد، کشته شده‌اند.

ارتش اسرائیل در واکنش به حملات تروریستی به خاک اسرائیل، به نوار غزه حمله کرد. وزارت بهداشت فلسطینی‌ها که تحت کنترل گروه حماس است می‌گوید در بیش از سه هفته‌ای که از جنگ می‌گذرد، بیش از ۸۳۰۰ نفر کشته شده‌اند. به ادعای گروه حماس، بیش از ۳۰۰۰ نفر از جانباختگان کودک بودند.

در زمان آغاز درگیری، نزدیک به ۳۰ هزار تایلندی در اسرائیل مشغول به کار بودند که بسیاری از آنها در بخش کشاورزی فعالیت می‌کردند.

تاویسین روز دوشنبه، پیش از سفر به لائوس به خبرنگاران گفت: «ما بیشتر شبیه قربانیان جنگ هستیم. ما بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته‌ایم، چون تعداد کارگران تایلند در اسرائیل بیشتر از سایر کشورهاست.»

نخست‌وزیر تایلند با اشاره به این که شهروندان تایلند به دلایل مالی به کشورهای دیگر می‌روند، گفته که دولت به تایلندی‌هایی که می‌خواهند از اسرائیل به کشور بازگردند، و افرادی که پیشتر بازگشته‌اند، ۱۴۰۰ دلار کمک مالی می‌کند.

XS
SM
MD
LG