لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

«ملکه» برنده بیشترین جوایز شانزدهمین جشن خانه سینما


khaneh cinema awards 16th 1
khaneh cinema awards 16th 1

شانزدهمین دوره جشن خانه سینمای ایران جمعه شب در برج میلاد برگزار شد و فیلم «ملکه» بیشترین جوایز این دوره از جشن خانه سینما را بدست آورد.

واکنش های جنجالی برخی جناح های حکومتی علیه شیوه برگزاری جشن خانه سینما در دوره های گذشته و سخنان سالیان گذشته سینماگران به هنگام دریافت جوایز، باعث شد تا مراسم امسال این جشنواره به شکلی متفاوت، و مورد نظر دولت برگزار شود

شرکت کنندگان امسال جشن خانه سینما شاهد مستقیم دریافت جوایز به برندگان نبودند؛ بلکه تماشاگران فیلم های گزارشی دریافت جایزه توسط برندگان بودند. شیوه ای که به گفته محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما، می توانست جلوی سخنان جنجال برانگیز سینماگران را گرفته و جشن امسال را بی حاشیه به پایان برد. محمد مهدی عسگرپور‌ افزود: «ابتدا قرار نبود که جشن شانزدهم به شکل نمایش فیلم از اهدای جوایز برگزار شود اما در نهایت به این مسیر آمدیم.»

مدیرعامل خانه سینما به لحنی طنزگونه تبدیل شدن مراسم زنده به گزارش تصویری اهدای جوایز را چنین روایت کرد: «بعضی از دوستان از این فیلم خیلی استقبال کردند و می‌گفتند که شاید سایر جشنواره‌ها هم بخواهند از این روش برای تقدیر از فیلمسازان استفاده کنند، چون ممیزی‌اش راحت است و دیگر با گفتن یک جمله روی سن همه یک سال درگیر نمی‌شوند.»

به گفته یک منتقد سینمایی، جشن امسال برای آن که همسو با سیاست های دولت باشد بیشتر به مراسمی دولتی شبیه شده بود؛ با این همه سینماگران راضی به ادامه کار خانه سینما و جشنی با همین وضعیت هستند.

شاید بر مبنای همین سیاست بود که بیشترین جوایز را نصیب فیلم جنگی «ملکه» ساخته «محمدعلی باشه آهنگر» کرد که گرچه به لحاظ ساختار، فیلمی متفاوت در ژانر سینمای جنگی بشمار می آید و حتا در آن از شعارهای مرسوم دوران جنگ خبری نیست و شخصیت های آن، متفاوت از شخصیت های کلیشه ای و اسطوره ای سینمای مرسوم جنگ، هستند؛ با این همه، احتمالا اگر فضای جامعه متفاوت بود، فیلم های دیگری می توانستند برنده جوایز امسال جشن باشند.

فیلم «ملکه» برنده جوایز بهترین فیلم سال، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین بازیگری نقش اول مرد و بهترین طراحی صحنه شد.

هنگامه قاضیانی نیز به خاطر بازی در فیلم روزهای زندگی برنده بهترین بازیگری نقش اول زن امسال جشن خانه سینما شد

اصغر فرهادی نیز برای نوشتن فیلمنامه گذشته، برنده بهترین فیلمنامه امسال جشن خانه سینما شد. فرهادی به هنگام دریافت جایزه که در دفتر کارش به وی اهدا شده و فیلم آن در مراسم جشن پخش شد گفت در این وضعیت سینمای ایران که کمتر اتفاق هیجان‌انگیزی را می‌بینیم‌، این جایزه برایم هیجان انگیز است.

XS
SM
MD
LG