لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

آغاز دادرسی سرگرد نیدال حسن در دادگاه نظامی


نیدال مالک حسن
نیدال مالک حسن

حسن، روانپزشک ارتش آمریکا، ۴ سال پیش در پایگاه فورت هود - تکزاس به سوی شمار زیادی از ارتشیان تیراندازی کرد و ۱۳ نفر را کشت.

نخستین جلسه دادگاه نظامی رسیدگی به اتهامات نیدال مالک حسن، روانپزشک ارتش آمریکا که نزدیک به ۴ سال پیش در پایگاه نظامی فورت هود در تکزاس به سوی شمار زیادی از ارتشیان تیراندازی کرد، روز سه شنبه تشکیل شد.

روند دادرسی متهم این تیراندازی با شهادت عده ای از مسئولان نظامی پایگاه فورت هود به جریان می افتد و انتظار می رود مدت زیادی به طول انجامد.

نیدال حسن که ۴۲ ساله است، متهم به مرگبارترین حمله غیرجنگی تاریخ آمریکا به یک پایگاه نظامی کشور بوده است.

آقای حسن که فلسطینی تباری مسلمان و زاده و بالیده آمریکاست، در پی درگیری با پلیس در روز تیراندازی، تیر خورد و از آن زمان از کمر به پایین فلج است و از صندلی چرخدار استفاده می کند.

پایگاه نظامی فورت هود تکزاس نزدیک شهر کیلین است و هنگام حمله نیدال حسن به سربازان، عده ای از آنها در حال تدارک اعزام به عراق و افغانستان بودند.

تیراندازی حسن به سربازان، ۱۳ کشته و ۲۳ مجروح به جای گذارد.

کلنل تارا اوسبورن، قاضی این پرونده در دادگاه نظامی، می گوید کسانی که در جلسات دادگاه آقای حسن شهادت خواهند داد،‌ ممکن است ماهیت جست و جوهای اینترنتی او را طی چند روز منتهی به تیراندازی، در دادگاه مطرح کنند. این جست و جوهای اینترنتی با کلیدواژه های «طالبان» و «جهاد» انجام شده است.

این متهم، خود، از خودش دفاع خواهد کرد و ۲ شاهد را هم ـ که گفته می شود هر دو از مجروحان حمله وی بوده اند ـ به این منظور به دادگاه خوانده است.

هیات منصفه این دادگاه نظامی، ۱۳ افسر ارتش خواهدند بود که ۹ نفر آنها سرهنگ ارتش هستند. تیراندازی مرگبار در پایگاه نظامی فورت هود تکزاس، روز ۵ نوامبر سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد.

در صورت اثبات جرم، ممکن است نیدال حسن به مجازات مرگ محکوم شود.

نیدال به عنوان دفاع از خود دلیل آورده که سربازان بی دفاع و غیرمسلح را در پایگاه نظامی کشته تا از مسلمانان و اعضای طالبان در برابر حملات آمریکا دفاع کند. شاهدان حادثه می گویند وی با فریاد الله اکبر به سوی سربازان شلیک کرد.
XS
SM
MD
LG