لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

اعدام عضو باند تبهکاری «تگزاس ۷» به تعویق می افتد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اجرای حکم اعدام یک عضو باند تبهکاری فراری از زندان موسوم به «تگزاس ۷» پنج شنبه شب به تعویق افتاد. او برای تیراندازی مرگبار به یک افسر پلیس حومه دالاس به اعدام محکوم شده بود. این محکوم به اعدام ادعا کرده اگر راهنمای معنوی بودایی او هنگام اجرای اعدام در کنار او نباشد، حق آزادی مذهبی اش نقض شده است.

دیوان عالی ایالات متحده حدود دو ساعت پس از زمانی که ممکن بود پتریک مورفی اعدام شود، با صدور دستوری مانع اجرای حکم اعدام شد.

وکلای مورفی گفته بودند تلاش های مقام های زندان تگزاس برای جلوگیری از حضور راهنمای معنوی بودایی این زندانی در هنگام اعدام نقض حقوق او بر مبنای متمم اول قانون اساسی ایالات متحده است. مورفی، ۵۷ ساله، تقریبا یک دهه پیش در زندان بودایی شده بود.

دادگاه پیشتر تقاضای مورفی را رد کرده بود.

اما قاضی برت کاوانا، عضو جدید دیوان عالی، پنج شنبه شب در قرائت رای اعضای دیوان عالی گفت راهنمای مذهبی زندانی می تواند در اتاق مجاور سالن اعدام شاهد لحظه اعدام باشد.

مورفی از جمله زندانی هایی بود که در دسامبر ۲۰۰۰ از زندان «جنوب تگزاس» فرار کردند و سپس مرتکب چند سرقت شدند که در یکی از آن ها افسر ۲۹ ساله پلیس ۱۱ بار هدف شلیک گلوله قرار گرفت و کشته شد.

فراریان یک ماه بعد در ایالت کلورادو دستگیر شدند. یکی از آن ها پیش از دستگیری خودش را کشت و شش نفر دیگر به قتل افسر پلیس محکوم شدند. مورفی پنجمین فردی است که قرار است در این رابطه اعدام شود. تاریخ اعدام محکوم ششم هنوز اعلام نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG