لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

شهادت چند مقام در مورد حادثه بنغازی- لیبی در کنگره


Witnesses at US Congressional hearing into Benghazi attack, May 8, 2013
Witnesses at US Congressional hearing into Benghazi attack, May 8, 2013
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ضمن انتقاد از پاسخ امنیتی سال گذشته در حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی گفت دولت اوباما حمله تروریستی به کنسولگری را ابتدا حمله معترضان محلی توصیف کرد که این خود نیز
ناامید کننده بود.

سه مقام وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه باحضور در کمیته نظارت مجلس نمایندگان،، ضمن پاسخ به پرسش نمایندگان، ادای شهادت کردند.

در حمله تروریستی به کنسولگری آمریکا در بنغازی که در ماه سپتامبر سال گذشته رویداد چهار آمریکایی از جمله کریستوفر استیونز سفیر آمریکا در لیبی کشته شدند.

این حمله و کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی، شهروندان آمریکایی را شگفت زده کرد و خواهان بررسی و تحقیق بیشتر در مورد چگونگی این رویداد شدند. اما هشت ماه پس از آن واقعه هنوز مباحثات جنجالی برسر این موضوع ادامه دارد.

گریگوری هیکس معاونت سفارت در لیبی به قانونگذاران گفت درخواست وی برای کمک هوایی بیشتر از مقامات آمریکایی بمنظور تخلیه پرسنل، رد شد.
آقای هیکس افرود به وی گفته شد که کمک هوایی در ایتالیا قادر به پاسخگویی فوری نیست.

گریگوری هیکس در بخش دیگری از شهادت خود خاطر نشان کرد هنگامیکه سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد که حمله بنغازی در نتیجه تظاهرات اعتراض آمیز و خود جوش شهروندان لیبی صورت گرفت وی در نهایت ناباوری شگفت زده شد.

در همین حال جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت پرسشهای قانونگذاران جمهوریخواه در زمینه برخورد دولت با حمله بنغازی، انگیزه سیاسی دارد.

حمله بنغازی در اوج مبارزات انتخاباتی باراک اوباما رویداد و درصورتیکه هیلاری کلینتون تصمیم به شرکت در انتخابات سال 2016 بگیرد، تقریبا و بدون تردید میتوان پیش بینی کرد که این ماجرا بار دیگر نیز با سر و صدا مطرح خواهد شد.
XS
SM
MD
LG