لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

بازداشت یک مظنون به ارتباط با گروه تروریستی الشباب در تورنتو


بازداشت یک مظنون به ارتباط با گروه تروریستی الشباب در تورنتو
بازداشت یک مظنون به ارتباط با گروه تروریستی الشباب در تورنتو

یک مرد متهم به فعالیت های تروریستی روز چهارشنبه ( ۳۰ مارس ) در فرودگاه تورنتو در کانادا بازداشت شد.

این مرد که رسانه ها نام او را محمد هرسی ذکر کرده اند، پس از توقف در فرودگاه لندن در انگلستان، عازم قاهره بود، اما پلیس کانادا سه شنبه شب با انتشاربیانیه ای اعلام کرد گمان می رود وی قصد داشت تا از فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو به سومالی سفر کند.

در بخشی از بیانیه پلیس فدرال کانادا آمده است این مرد قصد داشت پس از سفر به سومالی به «گروه ستیزه جویان الشباب بپیوندد و در فعالیت های تروریستی مشارکت کند».

کانادا در سال ۲۰۱۰ گروه الشباب را در فهرست گروه های تروریستی دولت فدرال قرار داد.

الشباب یک گروه وابسته به القاعده است که با استفاده از اینترنت، جوانان را به این سازمان جذب می کند.

براساس گزارش سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا، این مرد ۲۵ ساله که دانشجوی پیشین دانشگاه تورنتو است، به تلاش برای شرکت در فعالیت های تروریستی و مشورت دادن به یک فرد دیگر برای شرکت در فعالیت تروریستی متهم شده است.

بنا به گزارش روز چهارشنبه رسانه های کانادا، بازداشت این مظنون براساس قانون ضد تروریسم مصوبه سال ۲۰۰۱ دولت فدرال، حاصل تلاش مشترک پلیس سلطنتی دولت فدرال، «تیم انتظامی امنیت ملی» و «واحد اطلاعات خدمات پلیس تورنتو» بوده است.

قرار است این مرد بعد از ظهر روز چهارشنبه برای تفهیم اتهام در دادگاه حاضر شود.

دستگیری این مرد اولین مورد بازداشت یک فرد در ارتباط با گروه الشباب است.

کارشناسان امنیتی کانادا نسبت به عضوگیری و پیوستن اتباع این کشور به گروه الشباب هشدار داده بودند.

همزمان با انتشار گزارش هایی در مورد سفر مردان جوان سومالی تبار مقیم تورنتو به خارج از کشور برای پیوستن به الشباب، نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کانادا بیش از دو سال پیش تحقیق در مورد فعالیت های این گروه در این کشور را آغاز کردند.

بازداشت این جوان، برخلاف سایر مظنونان به فعالیت های تروریستی در کانادا، به اتهام ساخت بمب، فعالیت های خرابکارانه و یا توطئه برای حمله خشونت بار و یا تخریب اموال عمومی نبوده و بلکه وی صرفاً به ظن این اتهام بازداشت و از پرواز منع شده است که پس از فرود در سومالی به یک تروریست بدل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG