لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۰

آیا داعش محکوم به شکست است؟


بسیاری از کارشناسان ضد تروریسم می گویند تروریسم مدرن با چنان سرعتی متحول می شود که استراتژی های ضدتروریسم چندان یارای مقابله با آن را ندارد. ولی برخی نیز معتقدند این تروریسم دشمن خود است و از درون فروخواهد پاشید.

پس از حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به ایالات متحده نهاد های ضد تروریسم کشور تلاش کردند مانع از حمله بزرگ دیگری شوند.

۱۴ سال بعد مجله شارلی ابدو در پاریس مورد حمله قرار گرفت. تکنولوژی پیشرفته ای در آن حمله به کار نرفته بود. اما مهاجمان که دو برادر مسلمان بزرگ شده فرانسه بودند نه در اردوگاه های القاعده، که از طریق اینترنت آموزش دیده بودند.

دیوید کیلکالن کارشناس ضدتروریسم بین المللی، می گوید تا ۵ سال پیش کارشناسان اطلاعاتی بحث می کردند که آیا می شود کسی را در اینترنت برای عملیات تروریستی جلب کرد و آموزش داد؟ این بخشی از یک استراتژی پیشرفته است که از رسانه های اجتماعی، اینترنت و ابزار ارتباطات استفاده می کند و بدلیل جنگ در عراق و سوریه دسترسی به تسلیحات نظامی دارد.

جنگجویان خارجی نیز مشکل دیگری است. سازمان اطلاعاتی ایالات متحده تخمین زده اند ۲۰ هزار جنگجوی خارجی که ۳ هزار نفر آنان اروپایی هستند به جهادیون پیوسته اند.

براین جنکینز، کارشناس ضد تروریسم از اندیشکده «رَند» می گوید نخست وزیر فرانسه گفته است انتظار می رود ۱۰ هزار اروپایی که در سوریه و عراق جنگیده اند تا پایان سال ۲۰۱۵ به اروپا بازگردند. آن ها تجربه مهارت و ارتباطاتی خواهند داشت که اگر بخواهند جهاد را در کشورشان ادامه دهند مخالفان ترسناکی خواهند بود.

گروه هایی چون «دولت اسلامی» (داعش) با استفاده از نا آرامی های خاور میانه تلاش می کنند مناطقی را تصرف کرده و در آن حکومت کنند. براین جنکینز می گوید این گروه ها شکست خورده و از میان خواهند رفت زیرا اقتصادشان وابسته به چپاول و تاراج است. او می گوید تروریست ها به یک منطقه جدید می روند. بانک ها را خالی می کنند. تجهیزات ساختمان سازی، کامیون، خودرو، ژنراتور و هر چه را که بتوانند می فروشند. در نتیجه باید منطقه کنترل خود را گسترش دهند اگر نه از درون نابود می شوند.

خطر دیگر برای این گروه های تروریستی درنده خویی اعضا و طرفداران آن است.
فیلیپ ماد مقام پیشین سیا و اف بی آی می گوید مردم کشورهای مسلمان می دانند که آن چه ما در ۱۵ سال اخیر از این گروه ها دیده ایم قتل بی گناهان است. عملی که هرگز قابل قبول نخواهد بود.

نظر سنجی ها نشان داده اکثریت مردم در بیشتر کشورهای مسلمان خشونت علیه غیر نظامیان را رد می کنند و کشتار غیر نظامیان را دلیل موجهی برای دفاع از اسلام نمی دانند.

XS
SM
MD
LG