لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۳۹

گزارش سیاسی: نگرانی نمایندگان سنای ایالات متحده نسبت به تروریسم درمنطقه ساحل آفریقا


نقشه منطقه ساحل آفریقا

منطقه ساحل آفریقا ازجمله فقیرترین نقاط جهان است و دولت های منطقه ازدسترسی به منابع لازم برای مبارزه با فعالیت های تروریستی محروم هستند

مقامات بلندپایه دولت ایالات متحده می گویند تروریسم درمنطقه ساحل آفریقا نگرانی فزاینده ای ایجاد کرده است.

مقامات ارشد دولت به اعضای کمیته روابط خارجی سنا گفته اند ایالات متحده در تلاش ها به منظورکمک به کشورهای منطقه ساحل برای مبارزه با تروریسم، به جای نقش راهبردی، باید نقش حمایتی ایفا کند.

چندین مقام بلندپایه دولت اوباما به گروهی ازنمایندگان سنای کشورگفتند ایالات متحده و متحدانش ازتلاش ها برای مبارزه با تروریسم درکشورهای ساحل که شامل موریتانی، کالی، الجزایر، نیجر، نیجریه، چاد، سودان، اریتره و سنگال حمایت می کنند.

منطقه ساحل آفریقا ازجمله فقیرترین نقاط جهان است و دولت های منطقه ازدسترسی به منابع لازم برای مبارزه با فعالیت های تروریستی محروم هستند.

از زمانی که تعداد گروه های منشعب ازالقاعده درآفریقا افزایش یافت، فعالیت های تروریستی درمنطقه ساحل تشدید شده اند.

درژانویه سال ۲۰۰۷، گروه « القاعده درمغرب اسلامی » موجودیت خود را اعلام کرد.

دانیل بنیامین، هماهنگ کننده وزارت امورخارجه درمبارزه با تروریسم می گوید: « القاعده درمغرب اسلامی کماکان دربخش هایی ازمناطق ساحل و مغرب عملیات خرابکارانه انجام می دهد. عملیات موثرمبارزه با تروریسم الجزایر، این گروه را مستاصل کرده است اما هنوزدربخش هایی ازساحل به طورقابل توجهی با مصونیت کامل به عملیات خود ادامه می دهد. این گروه افراطی، سرمایه اجرای عملیات خود را به طورعمده با ربودن گردشگران و دیپلمات های خارجی و اخذ غرامت به دست می آورد و برای جلب توجه رسانه ها قتل وجنایات دیگرمرتکب می شوند.»

جانی کارسون، معاون وزیرامورخارجه درامورآفریقا دراین دیدارگفت: « ایالات متحده به درکمک به مبارزه با تروریسم درکشورهای منطقه ساحل آفریقا متعهد است اما ضمن این که نباید نقش راهبردی بازی کند، ازضرورت ایفای نقش حمایتی خود آگاهی دارد. اگرالجزیره، مالی، موریتانی و کشورهای دیگرمنطقه با هم همکاری کنند می توانند با این معضل مبارزه کنند و ازحمایت و تشویق های مناسب کشورهایی همچون ایالات متحده برخوردار شوند. ما نباید کنترل اوضاع را دراختیار بگیریم چرا که این امردرواقع مشکل ما نیست و دخالت مستقیم دربلند مدت ما پیامدهای منفی برای منافع ایالات متحده خواهد داشت.»

درمقام نمونه، ایالات متحده با ارسال وانت، تجهیزات ارتباطی و برگزاری دوره های آموزشی برای ارتش مالی از این کشورحمایت کرده است.

ارل گست، معاون اجرایی موقت آژانس توسعه بین الملل ایالات متحده ضمن شرح تمرکز تلاش های این سازمان درمبارزه با تروریسم دراین منطقه می گوید: « تقویت نسل جوان، آموزش و رسانه ها و حاکمیت مدبرانه چهار حوزه ای ست که بهترین فرصت ها را برای مشارکت های محلی و پیشرفت فراهم می کنند.»

گست می گوید آژانس توسعه بین الملل ایالات متحده برمردان جوان منطقه ساحل تمرکز می کند. این گروه بیشترین پتانسیل را دارند که هدف گروه های افراطی قرارگیرند.

XS
SM
MD
LG