لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

مقامات می گويند تروريستها طرح ارسال بمب را در ماه سپتامبر آزمايش کردند


مقامات می گويند تروريستها طرح ارسال بمب را در ماه سپتامبر آزمايش کردند
مقامات می گويند تروريستها طرح ارسال بمب را در ماه سپتامبر آزمايش کردند

مقامات اطلاعاتی آمريکا می گويند ارسال سه بسته مشکوک از يمن به آمريکا در ماه سپتامبر احتمالاً اقدامی آزمايشی برای توطئه تروريستی ارسال بمب در هفته گذشته بوده است.

نيويورک تايمز و خبرگزاری ای بی سی اواخر روز دوشنبه گزارش دادند که مأموران اطلاعاتی بسته های ارسالی در ماه سپتامبر را پيش از رسيدن به مقصد نهايی آنها که شهر شيکاگو بود، توقيف کردند. بسته ها حاوی کتاب، کاغذ، سی دی و محصولات مشابه بود.

مقامات می گويند که شاخه القاعده در شبه جزيره عربستان از اين محموله برای طرح ريزی ارسال بمبهای پستی، استفاده کرد.

مقامات اطلاعاتی می گويند که از تلاش تروريستها برای حمله به صنعت هواپيمايی و احتمال در نظر گرفتن هواپيماهای باری برای اين هدف، مطلع بودند، و رويداد ماه سپتامبر باعث واکنش سريع به توطئه هفته گذشته شد.

گرچه سه بسته بمبگذاری شده ارسالی از يمن به مقصد آمريکا در بريتانيا و دوبی کشف، توقيف و خنثی شدند اما مقامات اطلاعاتی آمريکا ميگويند سؤالاتی در مورد توطئه های مشابه، مطرح است.

در اين ميان مقامات يمنی دختر دانشجوی بازداشت شده مظنون در بمبهای پستی هواپيماهای باربری بمقصد آمريکا را آزاد کردند.

زن جوان يمنی که به اتهام توطئه ارسال بمبهای پستی دستگير شده بود روز يکشنبه به قيد ضمانت از سوی مقامات يمنی آزاد شد. مقامات يمنی اعلام کردند پس از دستگيری حنا سماوی و مادر اين دانشجوی که نام و آدرس آنها بر روی بسته ها استفاده شده بود، در جريان تحقيقات، معلوم شد که شخص ديگری با دزديدن اطلاعات آنها، از مشخصات آنها برای ارسال بسته پستی استفاده کرده است.

همزمان دانشجويان همکلاسی حنا سماوی برای آزادی وی دست به تظاهرات زدند.

در اين ميان به گفته مقامات توطئه بمبهای پستی که مسير آن از يمن به شيکاگو ميرسد، ممکنست با هدف انفجار هواپيماهای حامل آنها در نيمه مسير، بوده باشد. يکی از دستگاههای انفجاری نزديک بود از ديد امنيتی در بريتانيا بلغزد و ديگری پيش از کشف شدن در دوبی براحتی از دستگاههای ايکس - ری رد شده و دو مسير را درداخل دستگاه تونر جوهر ماشين کپی که در آن جاسازی شده بود در هواپيماهای مسافری خطوط هوايی قطر و سپس در پرواز دوحه به دوبی، پيموده بود.

جان برنن، معاون مشاور امنيت ملی آمريکا، در مصاحبه با شبکه سی بی اس گفت مسؤلان هنوز مشغول تحقيق برای روشن شدن اين موضوع هستند که آيا بسته های مشابه يافت نشده ای وجود دارد يا نه.

بمب ها همچنين به دستگاه تلفن همراه وصل و براحتی از راه دور قابل انفجار بودند.

ژانت ناپوليتانو، وزير امنيت داخلی آمريکا، نيز گفت تدابير امنيتی تنگتری برای خنثی کردن اينگونه اقدامات تروريستی اتخاذ شده و افزود اين بمبها نشان های القاعده و و وابستگان آن را در شبه جزيره عربستان، برخود دارند.

ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، که يکی از بمبها در کشور متبوع وی کشف شد، گفت همزمان با ادامه تحقيقات بين المللی هماهنگ شده در ارتباط با اين توطئه های انفجاری هيچ بسته ای از يمن اجازه ورود به داخل مرزهای بريتانيا را نخواهد داشت.

به گفته مقامات اطلاعاتی آمريکا، ابراهيم العسيری، مظنون در توطنُه بمبهای پستی به مقصد آمريکا، يک مهره کليدی فعالترين بخش القاعده است که با همکاری واعظ يمنی متولد آمريکا و ستيزه جويان يمنی، رهبری القاعده يمن در شبه جزيره عربستان را تشکيل ميدهند که همچنين مسؤل توطئه انفجار ناکام در يک هواپيمای آمريکايی در کريسمس سال گذشته اند.
در همين حال وزير کشور آلمان می گويد ترافيک هوايی محموله ها ميان يمن و آلمان متوقف شده است.
اين اقدام بدنبال آن انجام گرفت که قطر اعلام کرد يکی از بمبهای قدرتمند مسير يمن به آمريکا توسط دو پرواز مسافری در خاورميانه حمل شده است .
اين محموله به نشانی کنيسه يهوديان در ايلينوی پست شده بود و کشف آن باعث جستجوی گسترده ای برای يافتن محموله های مشابه شد.
وزير کشور آلمان گفت اين کشور محل ترانزيت بمب بود و افزود ما آن را بسيار جدی تلقی ميکنيم و اکنون صد درصد محموله های يمنی در خاک آلمان، بازرسی خواهند شد.
به گفته مقامات امنيتی بمب کشف شده در فرودگاه ميدلند بريتانيا از ترانزيت مشترک فرودگاههای کلن و بن در آلمان به شمال لندن، عبور کرده است.

XS
SM
MD
LG