لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

آمریکا برای پناهجویان مرز جنوبی دادگاه‌های سیار مرزی به راه می‌‌اندازد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت پرزیدنت ترامپ آماده راه اندازی دادگاه های سیار در مناطق مرزی است تا رسیدگی به ده ها هزار پرونده متقاضیان پناهجویی که در مکزیک منتظر هستند را سرعت بخشد. این جلسات به طور کامل از طریق کنفرانس‌‌های ویدئویی برگزار می شود.

مقام های آمریکا می گویند قرار است این دادگاه ها کار خود را دوشنبه در «لاردو» در ایالت تگزاس آغاز کنند. انتظار می رود دادگاه دیگری هم به زودی در «براونسویل» در «ریو گراند ولی»، پرترددترین گذرگاه مرزی عبورهای غیرقانونی، راه اندازی شود.

دولت ترامپ سیاست «ماندن در مکزیک» در «سن دیگو» را در ماه ژانویه ارائه کرد و بعدتر آن را به «ال پاسو» تعمیم داد، اما جلسات دادگاه در آنجا در ساختمان‌‌های بزرگ و معمولا با حضور قاضی برگزار می شود.

سیاست مجبور کردن خانواده ها و کودکان پناهجو به ماندن در شهرهای مرزی پرخشونت در مکزیک، که انتقادهایی را نیز به دنبال داشته، بخش محوری واکنش ایالات متحده به افزایش وسیع خانواده های پناهجو به خصوص از آمریکای مرکزی بوده است.

مکزیک بر مبنای توافق ۷ ژوئن اجازه گسترش سریع این برنامه را دست کم به طور موقت داد تا پرزیدنت ترامپ به تهدیدش مبنی بر افزایش تعرفه های تجاری عمل نکند.

وزیر خارجه مکزیک و معاون ریاست جمهوری آمریکا سه شنبه در دیداری با گسترش این سیاست «در حداکثر ابعاد ممکن» موافقت کردند.

حدود ۴۰ هزار پناهجوی غیر مکزیکی مجبور شده اند در زمان بررسی پرونده شان در مکزیک بمانند.

دادگاه لاردو روزانه به حدود ۳۰۰ پرونده رسیدگی می کند.

جزئیات عملکرد این دادگاه های سیار در چادر روشن نیست، اما اتاق هایی برای ملاقات پناهجویان با وکلا پیش از دادگاه در نظر گرفته شده است. چهار اتاق برای جلسات مقدماتی در دسترس است که نیمکت هایی با ظرفیت ۵۰ مهاجر و دوربین برای ارتباط با قاضی دارد. برای جلسات محتوایی دادگاه اتاق های کوچکتری آماده شده است.

بنا بر گزارش های اواخر ژوئیه از چهار شهر مرزی، حدود ۱۹ هزار نفر در لیست انتظار قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG