لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

اولین قهرمانی جوکوویچ در ویمبلدون


اولین قهرمانی جوکوویچ در ویمبلدون
اولین قهرمانی جوکوویچ در ویمبلدون

نواک ژوکوویچ صرب قهرمان ویمبلدون شد.

نواک ژوکوویچ صرب که با راهیابی به فینال سومین گراند اسلم فصل عنوان نفر نخست رده بندی تنیس بازان حرفه ای را از رافائل نادال گرفته بود، با پیروزی در دیدار نهایی قدیمی ترین مسابقات تنیس جهان برای اولین بار جام قهرمانی تنیس آل انگلند کلاب را بالای سر برد. وی که در فصل جاری تنیس تاپیش از این مسابقه در هر ۴ دیدارش مقابل رافائل نادال اسپانیایی به پیروزی رسیده بود برای رسیدن به سومین عنوان قهرمانی اش در یک گراند اسلم خیلی عجله داشت و با عملکردی درخشان توانست دو ست متوالی حریف را ناکام کند. نواک در ست اول ۶ بر ۴ به پیروزی رسید و در ست دوم ۶ بر یک نادال را مات کرد. این تنیسور ۲۴ساله که با تغییر سیستم تمرینی و برنامه جدید تغذیه اش از ابتدای فصل و قهرمانی دوباره در تنیس آزاد استرالیا برای نادال خط و نشان کشیده بود در ست سوم دیگر چابکی ساعت نخست بازی را نداشت و در مقابل تجربه و قدرت نادال تسلیم شد. نادال ست سوم را خیلی زود ۶ بر یک به نام خود ثبت کرد. درحالیکه همه انتظار بازگشت پر قدرت نادال را می کشیدند ژوکوویچ بازهم پرتلاش و بدون اشتباه ظاهر شد و ضمن نواختن سرویس هایی سنگین در نزدیک تور هم عالی کار کرد و با پوشش تمام نقاط زمین شکست ۶ بر سه را به نادال تحمیل نمود. بدین ترتیب نواک ژووکویچ که زاده شهری کوچک در بوسنی هرزگوین یوگوسلاوی سابق است و هم اینک در موناکو سکنی گزیده در سن ۲۴ سالگی پس از ۱۰ سال حضور در تنیس حرفه ای و بعد از کسب نخستین پیروزی در دیویس کاپ جوانان بر بام تنیس جهان ایستاد.

فینال تنیس زنان، امسال بر خلاف دوره های گذشته با قهرمانی یک نام بزرگ به پایان نرسید. پترا کویتووا از جمهوری چک، با شکست ماریا شاراپووای روس به مقام قهرمانی این مسابقات دست یافت. از سوی کارشناسان شاراپووای بیست و چهار ساله که در سال ۲۰۰۴ و در سن هفده سالگی برای نخستین بار به مقام قهرمانی ویمبلدون رسیده بود، شانس بیشتری برای قهرمانی در این فینال داشت، اما رقیب بیست و یک ساله اش همه محاسبات رو به هم ریخت. کویتووا، نفر هشتم تنیس زنان جهان با عملکردی عالی تونست ست اول رو ۶-۳ به نام خودش ثبت کنه. در ست دوم باز هم کویتووا خونسرد بود و اسیر تجربه شاراپووا نشد. حمایتهای نامزدش ساشا وویچیچ پوینت گارد ال ای لیکرز هم کمکی نکرد. در پایان ست دوم و در امتیاز مچ پوینت کویتووا سرویس خود را به امتیاز ایس تبدیل کرد تا این ست رو هم ۶-۴ به سود خودش به پایان برساند و در مسابقه ای که یک ساعت و ۲۵ دقیقه طول کشید، دو بر صفر به پیروزی برسد.

کویتووا که برای نخستین بار به فینال یک گرند اسلم رسیده بود برای اولین بار جام قهرمانی ویمبلدون زنان رو که به شکل یه سینیه بالای سر برد. او چهارمین تنیسور چپ دستیه که در تاریخ ویمبلدون به قهرمانی رسیده.

اما دیروز فینال دوبل مردان، با برد مدعیان قهرمانی به اتمام رسید. باب و مایک برایان آمریکایی در برابر روبرت لینزتت سوئدی و هوریا تیکائوی اهل رومانی به پیروزی رسیدند.

برادران دوقلوی آمریکایی که در سال ۲۰۰۶ هم به مقام قهرمانی دوبل ویمبلدون رسیده بودن سه بر صفر حریفانشون رو شکست دادند تا به یازدهمین گرند اسلم خود دست یابند. لیندزتت و تکائو هم مثل سال قبل به مقام دوم بسنده کردند. برادران برایان که یکی چپ دست و یکی راست دست است همچنان برای ۲۴۰مین هفته متوالی صدرنشین تنیس دونفره مردان جهانند.

در دوبل زنان هم کوتا پشکه از جمهوری چک و کاتارینا سرِبوتنیکاز اسلوونی در برابر سامانتا استوسور استرالیایی و سابینه لیسیکی آلمانی در تنها ۶۹ دقیقه با نتیجه دو بر یک به پیروزی رسیدند تا مقام قهرمانی رو به خودشون اختصاص بدن.

XS
SM
MD
LG